Svijet

Amerikanci uradili simulacije kineskog napada na Tajvan; Rezultat katastrofan za sve

Istraživački centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Vašingtonu izradio analizu posledica mogućeg sukoba oko Tajvana.

Izvaštaj je načinjen nakon brojnih simulacija, a u njegove stranice uvid je imala američka TV mreža CNN.

Tako se, na primer, navodi da bi kineska invazija na Tajvan 2026. godine dovela do hiljada žrtava među kineskim, američkim, tajvanskim i japanskim snagama.

Malo je verovatno da bi se okončala pobedom Pekinga, a SAD bi mogle da ostvare Pirovu pobedu, dugoročno.

CSIS je, kako prenose Novosti, izradio čak 24 simulacije, što je najobimnije istraživanje ikad sprovedeno o mogućem sukobu oko Tajvana. Cilj je bio odgovoriti na pitanje da li bi invazija uspela, i po koju cenu.

Objavljivanje izveštaja koincidiralo je, inače, sa aktuelnim kineskim vojnim manevrima u blizini Tajvana.

Simulacija rata donela je zaključak da bi, na kraju, najmanje dva američka nosača aviona ležala na dnu Pacifika, a kineska moderna mornarica bila bi “u ruševinama”.

Scenariji američkog instituta oslikavaju, u slučaju sukoba, mračnu budućnost i Tajvana, ostrva sa 24 miliona stanovnika koje Kina smatra delom svoje suverene teritorije:

“Tajvanska vojska je ozbiljno degradirana i ostavljena da brani oštećenu ekonomiju na ostrvu, bez struje i osnovnih usluga”, navodi se u izveštaju, uz procenu da bi ostrvska vojska pretrpela oko 3.500 žrtava, a svih 26 razarača i fregata u njenoj mornarici bilo bi potopljeno.

SAD i Japan, koji je takođe uključen u simulaciju sukoba, takođe, navodi se, “gube desetine brodova, stotine aviona i hiljade vojnika, što bi oštetilo globalnu poziciju SAD tokom narednih godina”.

“U većini scenarija američka mornarica gubi dva nosača aviona, dok tokom tronedeljne borbe biva ubijeno oko 3.200 vojnika, što je skoro polovina gubitaka SAD u dve decenije borbi u Iraku i Avganistanu. Kina bi, takođe, teško patila. Njena mornarica bila bi u ruševinama, jezgro njenih amfibijskih snaga slomljeno, desetine hiljada vojnika postali bi ratni zarobljenici, a oko 10.000 bi poginulo”, zaključuje se.

Na kraju, CSIS tvrdi da izveštaj ne vidi rat oko Tajvana kao “neizbežan, ili čak verovatan”.

Dan Grecijer, viši saradnik za politiku odbrane u Projektu vladinog nadzora (POGO), priznaje i da je malo verovatna direktne kineske invazija na Tajvan, jer bi “takva vojna operacija odmah poremetila spoljnu trgovinu, na kojoj počiva kineska privreda”.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Check Also
Close
Back to top button