Politika

Da li je moguće pomirenje suprotstavljenih strana

Tragedija koja se dogodila 1. novembra prošle godine u Novom Sadu, kada je urušavanje nadstrešnice na Željezničkoj stanici odnijelo 15 života, pokrenula je višemjesečne proteste širom Srbije.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić već neko vrijeme apeluje na studente koji protestuju da uđu u dijalog kako bi se raspravilo o odgovornosti za nesreću. Slično tome, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik predložio je uspostavljanje „srpsko-srpskog dijaloga“, ističući potrebu za zajedničkim rješenjima.

– Nasilje i narušavanje vladavine prava nikada ne mogu donijeti rješenje. Srpski narod treba da nauči iz istorije – najveće nesreće su nas zadesile kada smo prestali da razgovaramo – rekao je Dodik.

Naglasio je da je krajnji trenutak da Srbi međusobno razgovaraju, bez obzira na težinu tema.

– Odlaganje takvih razgovora bilo bi štetno. Predsjednik Vučić je ozbiljan partner i otvoren za dijalog. Samo kroz razgovor, slogu i uzajamno poštovanje možemo graditi stabilnost i napredak – poručio je Dodik.

Iako u Republici Srpskoj nema protesta sličnih onima u Srbiji, Dodikov prijedlog otvara pitanje može li „srpsko-srpski dijalog“ donijeti rješenja za dugogodišnje političke i društvene podjele. O toj ideji svoje mišljenje su iznijeli pojedini opozicioni lideri i analitičari.

Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić smatra da Dodikova inicijativa nije iskrena.

– Ako već govorimo o dijalogu, možemo ga započeti pitanjima jasenovačke građe, Pelješkog mosta, stanja u javnim preduzećima, propalim bankama i mnogim drugim temama koje bi mu bile neugodne – rekla je Trivićeva za Srpskainfo.

Dodala je da se nacionalna pitanja često razmatraju u Narodnoj skupštini Republike Srpske, gdje bi, prema njenim riječima, i trebalo da se vode takve rasprave.

– Vidimo da upravo Dodikova stranka često krši zaključke Narodne skupštine kada im to politički odgovara – istakla je Trivićeva.

Politički analitičar Velizar Antić smatra da je dijalog neophodan, ali da mu treba prethoditi izvinjenje vlasti opoziciji.

– Prije nego što dođe do razgovora, vlast u Republici Srpskoj treba da prizna da je vrijeđala opoziciju, nazivajući ih izdajnicima – rekao je Antić.

Istakao je da vlast godinama stvara atmosferu u kojoj se politički protivnici prikazuju kao izdajnici koji rade protiv interesa Republike Srpske.

– Sada kada je situacija ozbiljna, pozivaju na dijalog. Ali, ako opozicija i pojedini mediji zaista jesu izdajnici, kako onda mogu biti sagovornici? – upitao je Antić.

Dodao je da je razgovor neophodan, ali da bi vlast prvo morala priznati da opozicija nije izdajnička.

– Problem je što vlast gradi svoju političku strategiju na takvim optužbama. Svi znaju da to nije istina, ali sada žele da opozicija sjedne za isti sto s njima. Ako bi opozicija na to pristala, pokazala bi naivnost. Prije nego što se krene u dijalog, neke stvari moraju biti jasno definisane – zaključio je Antić.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button