Politika

Dodik: Podrška Euforu uz uslov poštovanja mandata, Srpska odlučna u odbrani ustavnih pozicija

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je na tematskoj sjednici Vlade u Banjaluci da misija Eufora u BiH ima podršku Republike Srpske, ali samo u okviru mandata koji joj je dodijeljen.

„Mi smo zadovoljni sa Euforom i mandatom koji ostvaruje, bez obzira na različite izazove koji se mogu čuti“, rekao je Dodik.

On je istakao da do sada nije bilo prekoračenja ovlaštenja Eufora, ali da će svaka zloupotreba nadležnosti značiti odbacivanje ove misije.

„Ukoliko se desi bilo kakvo prekoračenje ovlaštenja, treba odbaciti misiju Eufora i nastaviti se boriti za dalju bezbjednosnu poziciju Srpske koju mogu garantovati garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma“, naglasio je Dodik.

Predsjednik Srpske izrazio je i protivljenje donošenju zakona na nivou BiH koji nisu u skladu sa Ustavom, bez obzira na evropski put.

„Nemoguće je više ići sa tom pričom da se ruši Ustav zato da bi se napravili neki zakoni koji će se ionako morati mijenjati za nekoliko godina, a mi gubimo ustavni potencijal u Srpskoj“, naveo je on.

Govoreći o ekonomskim temama, Dodik je naglasio važnost podrške poljoprivredi i blagovremene isplate podsticaja, imajući u vidu predstojeću sezonu.

U oblasti zdravstva, kako je rekao, prioriteti su održavanje standarda zaposlenih i završetak bolnice u Trebinju, kao i rekonstrukcija postojećih bolnica, posebno u Prijedoru.

„Hitno je da se počne sa rekonstrukcijom bolnice u Prijedoru i odustane od različitih ponuda nove izgradnje“, poručio je Dodik.

On je istakao i potrebu jačanja zdravstvene zaštite stanovništva, kao i otvaranja dijaloga sa poslodavcima i sindikatima u svjetlu novih carinskih mjera koje najavljuju SAD.

Prema njegovim riječima, te mjere mogu imati indirektne posljedice na izvoznu privredu Republike Srpske.

„Nisu u pitanju samo direktne carine, nego i indirektno, jer će to uticati na naš izvozni potencijal“, dodao je on.

Dodik je ocijenio da Vlada vodi adekvatnu politiku prema boračkim kategorijama i da dijalog sa ovom populacijom mora biti nastavljen.

On je naglasio da se dječiji standard mora unaprijediti, a u svakoj opštini izgraditi vrtići koji mogu primiti svu djecu.

„Politika ove vladajuće koalicije mora da bude da u svakoj opštini budu izgrađeni kapaciteti za vrtiće koji mogu da smjeste svu djecu“, izjavio je Dodik.

On je naveo da na raspolaganju ima 20 miliona KM godišnje za izgradnju vrtića, te da treba koncentrisati sve izvore kako bi se proces ubrzao.

Dodik je najavio da je dugoročni cilj da trošak vrtića za porodice bude u potpunosti ukinut.

U vezi sa obrazovanjem, predsjednik Srpske je istakao da je studentski standard jedan od najboljih u regionu, što treba očuvati i unaprijeđivati, te nastaviti obnovu školskih objekata.

Posebno je ukazao na značaj provođenja zakona kojima se zabranjuje djelovanje institucija BiH kao što su Sud i Tužilaštvo BiH, SIPA i VSTS na teritoriji Republike Srpske.

„Ovdje sam da pojačavamo naše napore da provedemo zakone koje je Narodna skupština donosila i da te institucije proglasimo neprijateljskim za Republiku Srpsku“, poručio je Dodik.

On je rekao da su eksterni faktori ozbiljniji bezbjednosni problem od unutrašnjih i da je BiH, po njegovoj ocjeni, „nesređena, nedovršena i nemoguća zemlja“.

Dodik je kritikovao, kako je naveo, institucionalnu zloupotrebu na nivou BiH i negativan odnos prema Srpskoj, dodajući da se preko međunarodnog intervencionizma i bošnjačkog nacionalizma nastoji promijeniti unutrašnji karakter BiH.

On je naglasio da Republika Srpska neće prihvatiti institucije koje su, prema njegovim riječima, politički motivisane protiv nje.

Govoreći o sudskom procesu koji se protiv njega vodi, Dodik je rekao da je prihvatio da bude predmet tog procesa kako bi se pokazala njegova politička priroda.

„Ključno pitanje je da se sa tom borbom ide do kraja“, poručio je.

On je dodao da svi pokušaji EU da se nametnu Sud i Tužilaštvo trebaju biti odbačeni jer, kako je rekao, djeluju isključivo protiv Republike Srpske.

Dodik je izjavio i da spoljna politika BiH ne postoji u interesu svih, već samo jedne politike, pri čemu je kritikovao rad ambasadora koji, kako je naveo, promovišu bošnjačku politiku.

Na sjednici je govorio i o mogućnosti da Srpska podrži bezbjednosni sporazum Srbije i Mađarske, te zatraži status saradnika ili posmatrača u okviru tog mehanizma.

„Treba da razgovaramo sa našim prijateljima u Mađarskoj da napravimo sporazum o specijalnim vezama“, rekao je Dodik.

U kontekstu Dejtonskog sporazuma, Dodik je naveo da je prirodno da Republika Srpska zatraži zaštitu svoje pozicije od Srbije i Hrvatske kao potpisnica, te od međunarodnih garanata.

U završnici, Dodik je naglasio da Republika Srpska redovno ispunjava budžet, povećava plate, posebno u javnom sektoru, i ostvaruje značajan privredni rast.

„Imamo bolje makroekonomske pokazatelje nego Francuska, jer imamo manji dug i budžetski deficit“, naglasio je Dodik.

On je zaključio da Srpska neće bankrotirati, jer raspolaže sredstvima iz alternativnih izvora i ima stabilne ekonomske pokazatelje.

 

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button