Goganović: EUFOR ostaje nepristrasan i u okviru mandata

U BiH postoje politički izazovi, ali bezbjednosna situacija nije ugrožena, izjavio je zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović. On je nakon sastanka sa komandantom Misije Altea u BiH, rumunskim generalom Florijanom Barbuom, istakao da EUFOR ostaje nepristrasan i neće izlaziti izvan svog mandata.
Goganović je naglasio da građani Republike Srpske nemaju razloga za zabrinutost, jer EUFOR, uprkos povećanju brojnog stanja, nastavlja da provodi redovne aktivnosti. “Gomilanje trupa EUFOR-a ne treba da brine građane Republike Srpske. 300 novih vojnika iz Češke, Italije i Rumunije, koji su pristigli u protekla tri dana, kao i 1600 postojećih, neće se uplitati u domaće političke procese”, rekao je Goganović.
Prema njegovim riječima, komandant EUFOR-a mu je naglasio da je uloga ove misije obezbjeđenje sigurnog okruženja za sve građane BiH, uz striktno poštovanje mandata koji je dodijeljen od strane Savjeta bezbjednosti UN. “EUFOR apsolutno ostaje u okviru svog mandata i neće raditi posao bilo koje institucije u BiH”, dodao je Goganović.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan takođe je istakao da nema razloga za zabrinutost. “Imamo dobru saradnju sa EUFOR-om, međusobno se obavještavamo i naša zajednička procjena je da nema ugrožavanja. Građani moraju biti mirni”, rekao je Karan.
Komandant EUFOR-a Florijan Barbu potvrdio je da je angažovanje rezervnih snaga proaktivna mjera usmjerena na pružanje pomoći BiH u interesu svih njenih stanovnika. “EUFOR ostaje posvećen svom mandatu, pružanju podrške vlastima BiH u održavanju sigurnosti i stabilnosti”, rekao je Barbu.
S druge strane, politička previranja u vezi sa angažmanom EUFOR-a ne jenjavaju. Novi kontingent mađarskih vojnika nije stigao u BiH, što se povezuje sa protivljenjem Željka Komšića i bliskim odnosima zvanične Budimpešte sa rukovodstvom Republike Srpske. Takođe, ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez zatražio je da BiH postane uslovni član NATO-a, iako takav status ne postoji.
Helez je, prema riječima Goganovića, pokazao neinformisanost u vezi sa NATO procedurama. “Generalni sekretar NATO-a Mark Rute potvrdio je da takav okvir ne postoji. Helez sebi daje za pravo da komentariše kako bi Srbija trebala da vodi svoju spoljnu i odbrambenu politiku, što je neprimjereno”, rekao je Goganović.
Stručnjaci za bezbjednost istakli su da Helez nema nikakve ingerencije u donošenju odluka o članstvu BiH u NATO-u. “Kada su u pitanju spoljna politika i evroatlantske integracije, on apsolutno nema nikakvu nadležnost. Njegove izjave su neodgovorne i neće imati nikakav uticaj na odluke Republike Srpske”, rekao je Slobodan Župljanin, dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu.
Republika Srpska ostaje pri svom stavu da ne želi pristup NATO savezu, a kako poručuju zvaničnici, na bilo kakve pokušaje jednostranog pristupanja reagovaće u skladu sa svojim nadležnostima.