Goganović: Mir je imperativ, Oružane snage BiH ne smiju biti poligon za političke igre

Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine Aleksandar Goganović izjavio je da je mir imperativ za Republiku Srpsku i cijelu BiH, te da Oružane snage BiH moraju ostati izvan političkih igara. U podkastu Srne, Goganović je istakao potrebu za odgovornom politikom prema Oružanim snagama, upozoravajući na opasnosti od pokušaja ministra odbrane Zukana Heleza da političku krizu prelije na bezbjednosni sektor.
Goganović je kritikovao Heleza zbog neodgovornih izjava kojima, kako kaže, unosi nemir među pripadnike Oružanih snaga BiH. „Pozivam ga da radi svoj posao odgovorno. Ako želi graditi političku karijeru preko predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, neka to čini kao član SDP-a, a ne kao ministar odbrane“, poručio je Goganović. On je dodao da neće dozvoliti da se politička kriza reflektuje na Oružane snage, te da konstantno razgovara s generalima, komandantima i vojnicima kako bi osigurao stabilnost unutar sistema odbrane.
Odbijanje politizacije Oružanih snaga
Goganović je naglasio da nema informacija o navodima da se pripadnici Oružanih snaga BiH školuju u inostranstvu za nezakonite aktivnosti, poput bombardovanja BiH, te takve izjave ocijenio neodgovornim. „Svi pripadnici, od vojnika do generala, časno obavljaju svoje zadatke. Moj prag tolerancije prema nacionalnim incidentima bit će osuđujući“, rekao je, dodavši da politički odnosi ne smiju utjecati na profesionalnost vojske.
On je također komentarisao obilježavanje Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH u kasarni „Kozara“ u Banjaluci, ističući da je proslava protekla dostojanstveno i u skladu s Zakonom o odbrani. Odbacio je kritike bošnjačkih političkih predstavnika, uključujući potpredsjednika Republike Srpske Ćamila Durakovića, koji je podnio krivičnu prijavu protiv zvaničnika Srpske. „Duraković nije relevantan da komentariše ovo obilježavanje. Imam osjećaj da nije ni pročitao Zakon o odbrani“, rekao je Goganović, dodavši da postoji krivično djelo lažnog prijavljivanja.
Protiv NATO integracija, za saradnju s EUFOR-om
Goganović je ponovio stav Republike Srpske o protivljenju članstvu BiH u NATO-u, navodeći bolna iskustva iz prošlosti kao razlog. „Rane su svježe i bole nas njihova djelovanja na ovim prostorima“, rekao je, ali je istakao dobru saradnju s EUFOR-om i NATO štabom u BiH. „EUFOR ne izlazi iz svog mandata, a komandant EUFOR-a i NATO štaba potvrđuju da je u BiH riječ o političkoj, a ne bezbjednosnoj krizi“, naveo je, izrazivši nadu da će mandat EUFOR-a biti produžen zbog povjerenja građana u njih.
Očuvanje institucija Republike Srpske
Goganović je naglasio da je očuvanje institucija Republike Srpske ključno za sprječavanje sukoba i zaštitu srpskog naroda. „Kroz istoriju smo naučili da kada nemamo svoje institucije, na toj teritoriji nema ni srpskog naroda. Ako zaboravimo istoriju, ona će nam se ponoviti“, upozorio je. On je istakao da Republika Srpska, zagarantovana Dejtonskim sporazumom, ostaje trajna kategorija, uprkos pokušajima „političkog Sarajeva“ da je ugrozi. „Svi ti političari su prolazni, dok je Republika Srpska vječna“, dodao je.
Kritika Helezovog samoinicijativnog djelovanja
Goganović je upozorio na opasnost Helezovog samoinicijativnog donošenja odluka bez konsultacija s zamjenicima, što je suprotno Zakonu o odbrani. „Sve dokumentujem. Ovo je veoma opasno, posebno uoči izbora. Ne vjerujem da bi političko Sarajevo prihvatilo da srpski ministar odbrane donosi odluke bez zamjenika“, rekao je. On je najavio korištenje svih mehanizama, uključujući Parlamentarnu skupštinu, Savjet ministara i Predsjedništvo BiH, kako bi zaštitio prava pripadnika Oružanih snaga.
Goganović je pohvalio rad srpskog člana Predsjedništva BiH, trenutno predsjedavajuće, koja sprječava donošenje odluka štetnih za srpski narod. „Helez često pokušava donijeti odluke na štetu svih pripadnika Oružanih snaga. Žao mi je što nemamo dijalog, ali sada razumijem predsjednika Dodika koji kaže da nemamo sagovornika s druge strane“, rekao je, optužujući bošnjačke političare da održavaju krizu zbog izostanka dijaloga.
Poziv na dijalog i odgovornost
Goganović je ukazao na Dodikov poziv svim parlamentarnim strankama na dijalog, kojem se niko nije odazvao, te kritikovao Sarajevo zbog optužbi da Srpska koči rješavanje krize. „Međunarodna zajednica, uključujući generalnog sekretara NATO-a, jasno je rekla da političke probleme moraju riješiti domaći političari“, rekao je. On je osudio pokušaje Sarajeva da političku krizu predstavi kao bezbjednosnu, pozivajući međunarodne snage da reaguju. „Prešli su crvenu liniju pokušavajući uvuci Oružane snage u politiku“, upozorio je.
Uprkos uvredama koje je trpio od Heleza, Goganović je naglasio da će poštovati funkcije svih zvaničnika i da neće uzvraćati istom mjerom. „Dok sam zamjenik ministra, Dan Vojske Republike Srpske obilježavaće se časno, a radit ću na tome da i drugi narodi obilježavaju svoje važne datume u skladu s Zakonom o odbrani“, zaključio je Goganović, poručivši da će Srpska ostati čvrsta u odbrani svojih interesa i mira u BiH.