Hrvatska srušila Rusiju i plasirala se na Svjetsko prvenstvo u Kataru

Reprezentacija Hrvatske pobijedila je na krcatom Poljudu u posljednjem kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo selekciju Rusije rezultatom 1:0 te su tako s prve pozicije u grupi osigurali plasman na Mundijal.

Hrvatska je prvu dobru priliku imala već u devetoj minuti kada je Kramarić šutirao glavom direktno u golmana. Redale su se udarci ka golu gostiju, a u 24. minuti Brozović je lijevom nogom s 20-ak metara umalo pogodio, ali je lopta prohujala pored stative.

I do kraja prvog poluvremena Hrvatska je vršila konstantni pritisak, dok su se Rusi skoncentrisali na odbranu i to vrlo blizu svom golu. Ipak, mreže se u prvom poluvremenu nisu tresle.

Samo što se krenulo sa centra u drugom poluvremenu Hrvatska je imala veliku priliku, ali je Safonov odbranio udarac Pašalića glavom iz velike blizine. Nisu Vatreni odustajali od napada, a nakon novog dobrog ubačaja Juranovića, Petković je šutirao glavom ponovo direktno u Safonova.

Nastavili su Hrvati napadati, a nagrada za dobru partiju i uporne pokušaje stigla je devet minuta prije kraja meča kada Kudrjašov postigao autogol nakon što je Sosa ubacio s lijeve strane. Bio je to i pogodak za konačnih izasluženih 1:0 pa je moglo početi veliko slavlje domaćih navijača.

Hrvatska je današnjom pobjedom prestigla Rusiju i s bodom više okončala kvalifikacije na prvom mjestu u grupi H. Hrvati će tako direktno na Svjetsko prvenstvo u Kataru, dok će svoje mjesto na Mundijalu Rusi tražiti preko baraža.