Vijesti

Koja je bila uloga uposlenika Agencije za lijekove BiH u nabavci kineskih respiratora

Harun Avdagić i Indira Fazlagić svjedočili su danas pred Sudom Bosne i Hercegovine u predmetu “Respiratori”. Govorili su o svojoj ulozi o nabavci ovih medicinskih uređaja u aprilu prošle godine.

Avdagić se predstavio kao specijalista opće hirurgije koji radi na Kliničkom centru Univerziteta u Tuzli (KCU Tuzla) i kao profesor na Medicinskom fakultetu u Tuzli. Na prijedlog Vlade Federacije Bosne i Hercegovine član je Stručnog vijeća Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.

Odgovarajući na pitanja tužioca Mirze Hukeljića, potvrdio je da ima zajedničke prijatelje s prvooptuženim, federalnim premijerom Fadilom Novalićem (SDA) i da je član SDA. Ukazao je da je to slučaj već pet-šest godina te da među njima ima onih koji rade u Novalićevom kabinetu. Za Novalićevog savjetnika Gorana Miraščića je naveo da mu je kum.

Naglasio je da ga je nedugo prije nabavke respiratora zvao neko iz kabineta federalnog premijera. Nije mogao precizirati o kome je riječ naglasivši da je bio “muški glas”. Ali nije isključio mogućnost da je tada razgovarao s bivšim direktorom ureda Vlade Federacije Bosne i Hercegovine Hasanom Ganibegovićem.

Prema njegovim riječima, tada je pitan za dozvole potrebne za uvoz te da je sagovornika uputio na glavnu inspektoricu u spomenutoj agenciji Indiru Fazlagić. Tvrdi da mu tada nije rečeno šta se tačno namjerava uvesti.

Kako je kazao Avdagić, poslije tog telefonskog razgovora niko iz Vlade Federacije ga nije kontaktirao po ovom pitanju. Napomenuo je da su tada respiratori bili vrlo traženi širom svijeta te da su se i drugi raspitivali o mogućnosti kupovine ovog uređaja.

Naveo je da nije ustupio broj od Fazlagić jer je on “svima dostupan”. Također tvrdi da ga nikada nije kontaktirao ni premijer Novalić te da je za nabavku respiratora saznao iz medija.

Razgovor Fazlagić i Ganibegovića

Indira Fazlagić predstavila se kao magistrica farmacije koja je glavni inspektor u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine. Odgovarajući na pitanja tužioca Hukeljića, potcrtala je da postoji registar pravnih osoba koje se bave uvozom lijekova i medicinske opreme i registar lijekova i opreme.

Napomenula je da pravna osoba – kompanija mora biti registrovana za prometovanje navedenim proizvodima, a da bi to i mogla činiti. Kao izuzetak je navela slučaj kada se podnese zahtjev za interventni uvoz. Napomenula je i da se prilikom interventnog uvoza moraju ispuniti određeni uslovi.

Nakon Avdagićeve preporuke istakla je da ju je kontaktirao Ganibegović i misli da ju je pozvao na službeni mobitel. Prema njenim riječima, broj mu je ustupio Avdagić. Podsjetimo da je Avdagić prethodno rekao da on to nije učinio. Naglasila je da se ne može sjetiti da li je zvao s fiksnog ili mobilnog telefona.

Kako je izjavila, prethodno je Avdagić informisao da je ustupio njen broj i da kaže šta je potrebno da se uradi za uvoz respiratora. Misli da ju je Ganibegović nazvao isti dan kada i Avdagić.

Fazlagić je naglasila da ne poznaje Ganibegovića te da joj tokom telefonskog razgovora nije rekao o kakvim respiratorima je riječ i koliko ih namjeravaju nabaviti. Navela je da ga je informisala o tome da moraju postojati obje spomenute dozvole državne agencije.

Preporuka firme koja bi mogla uvesti respiratore

Kako je izjavila, Ganibegović je pitao koju firmu može preporučiti za uvoz. Ona je preporučila kompaniju Tuzlafarm. Istakla je da to nije učinila odmah, već nakon što je “razmislila” ko bi to mogao realizovati.

Upitana s kim je razgovarala iz ove firme i o čemu je razgovarala, odgovorila je da je komunicirala s Edinom Hebibovićem i da ga je samo informisala o tome da je preporučila Tuzlafarm. Fazlagić uvjerava da tema ovog razgovora nije bilo ništa drugo.

Na pitanje tužioca Hukeljića zašto je preporučila Tuzlafarm, poručila je da je to uradila zbog toga što su “često radili interventne uvoze” i zbog toga što “misli da i oni imaju svoju bolnicu”. Prema njenim riječima, Ganibegovića je pozvala preko aplikacije Viber i dala preporuku za firmu, na šta je on odgovorio “hvala”.

Istakla je da nakon toga više nije razgovarala s kontakt osobom iz Tuzlafarma, niti s Ganibegovićem.

Oznaka hitnosti za “Srebrenu malinu”

Potvrdila je da je po svojoj procjeni zahtjev kompanije “Srebrena malina”, preko koje su respiratori uvezeni, za registraciju kod državne agencije stavila oznaku hitnosti. Kao argument je navela okolnosti izazvane pandemijom koronavirusa i to da na “stanju nije bilo respiratora”.

Govoreći o neposrednom inspekcijskom nadzoru u Federalnoj upravi za civilnu zaštitu (FUCZ), koja je bila uključena u nabavku ovih uređaja, ukazala je na to da su inspektori Agencije utvrdili da respiratori nisu adekvatno skladišteni. Kako je rekla, bili su ispod šatora FUCZ dok je padala kiša te su bili postavljeni na drvene palete. Potcrtala je da su drvene palete već bile primile vlagu. Ispričala je da im je jedan od radnika predočio certifikat prema kojem je šator bio vodonepropusan.

Zbog prethodno navedenog, ukazala je na to da je traženo izmještanje respiratora s ovog prostora.

Podsjetila je da je ovaj nadzor izvršen kao redovna aktivnost ubrzana zahtjevom Tužilaštva Bosne i Hercegovine po otvaranju istrage.

“Ganibegović nije intervenisao”

Odgovarajući na pitanja Vasvije Vidović, advokatice Fadila Novalića, Fazlagić je izjavila da Ganibegović nije intervenisao da uradi bilo šta nezakonito te da zahtjev “Srebrene maline” nije označila kao hitan jer je prethodno dobila poziv iz vlade.

Negativno je odgovorila na pitanje Vidović da pravna osoba mora imati registrovanu djelatnost u sudu prije nego što uputi zahtjev Agenciji za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.

Na pitanje Mirne Avdibegović, advokatice vlasnika “Srebrene maline” Fikreta Hodžića, da li je moguće ocariniti robu, a da pravna osoba nema dozvolu Agencije za prometovanje, odgovorila je da to nije moguće.

Fazlagić je istakla da “Srebrena malina” više nije u registru Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine. Naglasila je da ovoj instituciji nisu prijavljeni neželjeni efekti respiratora prilikom korištenja.

Podsjećamo, osim Novalića i Hodžića, u ovom predmetu optuženi su suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i zamjenica federalnog premijera i ministrica finansija Jelka Milićević (HDZ). Optuženi su za nezakonitosti tokom prošlogodišnje kupovine 100 respiratora za 10 miliona KM iz Kine.

Tužioci u ovom predmetu su Mirza Hukeljić i Džermin Pašić, a sljedeće ročište na kojem bi se ponovo trebali saslušavati svjedoci tužilaštva je zakazano za petak, 1. oktobar, u 13 sati.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button