Hronika

Narko-bosovi posao prebacuju suprugama

Sve veći broj žena zauzima sve značajnije pozicije unutar kriminalnih grupa koje se bave nezakonitim prometom droge, a osim što vrše distribuciju narkotika, sve češće su organizatori distributivnih mreža i aktivno su uključene u proizvodnju tzv. marihuane “brzog uzgoja”.

Ovo se navodi u informaciji Ministarstva bezbjednosti o stanju bezbjednosti u BiH za 2018. i 2019. godinu koja se nalazi na dnevnom redu današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamenta BiH.

Ukoliko se vodeći članovi kriminalnih grupacija nalaze na izdržavanju zatvorske kazne, navodi se dalje, oni nastavljaju da koordinišu nezakonitim aktivnostima i to veoma često posredstvom svojih supruga.

Ekspert za bezbjednost i bivši ministar unutrašnjih poslova RS Radislav Jovičić kaže da je to dokaz da društvo nema adekvatan odgovor na problematiku s kojom se susreće omladina.

  • Mladi su prepušteni sami sebi i vrlo lako ulaze u kolo kriminala, pogotovo djevojke koje privlači novac i moć i koje pronalaze zaštitnike u takvim ljudima. Ona stupanjem u brak postaje dio tog miljea, tako da to praktično postaje porodični biznis, jer u koga će trgovci drogom imati veće povjerenje nego u svoju ženu. Uostalom, žene se pokazuju kao najbolji i najodaniji saradnici i u društvenim institucijama i u političkim partijama – kaže Jovičić.

Prema podacima Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH, navodi se dalje u informaciji Ministarstva bezbjednosti, tokom 2018. i 2019. godine na području BiH djelovalo je više kriminalnih grupacija koje krijumčare i distribuiraju narkotike.

  • Te grupe karakteriše stroga hijerarhijska organizacija u kojima su najčešće lica u bliskim rodbinskim vezama. U pojedinim slučajevima, ljudi na čelu tih grupacija svojim ponašanjem ne privlače pažnju okoline, naizgled žive mirnim porodičnim životom i imaju svoje manje zanate (ugostiteljske objekte, auto-mehaničarske i vulkanizerske radionice, rentakar agencije, prevozničke firme…) koji im služe za prikrivanje stvarnog porijekla njihovog novca. Pored čestih zapljena većih količina narkotika i hapšenja više kriminalnih lica i dalje se vrše iste nezakonitosti. Neophodno je naglasiti da su provedene akcije uglavnom obuhvatale neposredne izvršioce kriminalnih radnji, dok su vodeći nosioci ostajali nedostupni organima za provođenje zakona – navodi se u informaciji.

Radislav Jovičić kaže da se iz informacije može zaključiti da OBA zna identitet brojnih članova kriminalnih grupa koje se bave trgovinom narkoticima.

  • Oni sigurno znaju identitet i trebalo bi da ih daju policijskim agencijama da one nastave dalji operativni rad na dokumentovanju dokaza i dalje procesuiranju. Kada je riječ o tim ljudima za koje se navodi da imaju manje zanate, oni ne moraju da budu na vrhu kriminalne piramide. Oni možda kontrolišu manje grupe krajnjih trgovaca narkoticima, ali imaju zadatak od svojih šefova da kroz te svoje radnje provlače i peru prljavi novac – objašnjava Jovičić.

On dodaje da je poenta u tome što su organizovane kriminalne grupe uvijek korak-dva ispred policije, ističući da je razlog to što raspolažu velikim količinama gotovog novca koji im omogućava da se usavršavaju i koriste nove tehnologije.

Muzičari

U informaciji Ministarstva bezbjednosti navodi se da su pojedina kriminogena lica i kriminalne grupacije iz BiH visokorangirani u međunarodnim krijumčarskim lancima.

  • Oni uglavnom borave izvan BiH i organizuju krijumčarenje narkotika u zemljama u kojima borave, a bave se i legalnim poslovnim aktivnostima koje im služe kao pokriće za ove nezakonitosti. Veoma često posjeduju ugostiteljske objekte u kojima se vrši distribucija narkotika i u kojima često gostuju-muzičari sa prostora Balkana koji su najčešći uživaoci narkotika, ali su neki od njih i involvirani u njihovo krijumčarenje – navodi se u informaciji.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Check Also
Close
Back to top button