Politika

Nović: Nikad nismo detektovali sve probleme migracija

Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović upozorio je danas da BiH nikad nije detektovala sve probleme i moguće posljedice migrantske krize, od čega zavisi odgovor na ovo pitanje.

“Potrebno je znati šta se od rješavanja problema migrantske krize odnosi na političare, šta na izvršne, a šta na zakonodavne vlasti”, rekao je Nović na sjednici Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost u raspravi o informacijama Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara o stanju u oblasti ilegalnih migracija u BiH za prošlu i prvi mjesec ove godine.

Prema njegovim riječima, u BiH nije nikada rečeno da li je problem migracija političko, bezbjednosno, socijalno, ekonomsko ili ekološko pitanje.

“Nadležne službe postoje, ali je potrebno da dobijemo odgovor da li 20, 15 ili koliko već migranata predstavljaju ozbiljan bezbjednosni problem za BiH, ima li i koliko je do sada utvrđeno bezbjednosno interesantnih lica po terorizmu, organizovanom kriminalu, organizovanom rasturanju droge, prostituciji”, istakao je Nović, koji je član parlamentarne Komisije za odbranu i bezbjednost.

On kaže da je bez toga bemisleno da se raspravlja o informacijama u kojima se redovno ponavljaju podaci o stanju u pojedinim službama Ministarstva bezbjednosti ili razmatra gdje smjestiti migrante.

“Imam osjećaj da mi u ovoj zemlji ne znamo šta hoćemo”, kaže Nović.

Zamjenik predsjedavajućeg Zajedniče komisije komisije Dušanka Majkić rekla je da informacija Ministarstva bebzjednosti za 2020. godinu sadrži operativne izazove za upravljanje migracijama, kao i podatke o sprovođenju akcionog plana za rješavanje ovog problema, ali da je informacija za januar samo ponovljena ona za prošlu godinu.

Borjana Krišto, zamjenik predsjedavajućeg Komisije, istakla je da problem migracija i rad institucija na njegovom rješavanju zahtijeva ozbiljan pristup.

“Ne dobijamo informacije na osnovu kojih se može pratiti stanje u ovoj oblasti, redovno se ponavljaju, bez pravih mjera”, upozorila je Krišto.

Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara dostavilo je navedene informacije o stanju migracija po osnovu zaključka Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH donijetog na sjednici 3. februara, ali ih Zajednička komisija oba doma Parlamentarne skupštine BiH za odbranu i bezbjednost nije prihvatila.

Na današnjoj sjednici bilo je planirano razmatranje dvije informacije pod oznakom “povjerljivo”, ali je ono odgođeno uz zahtjev da nadležne institucije razmotre skidanje oznake povjerljivosti, što bio omogućilo javnu raspravu.

Majkićeva je ocijenila da nema potrebe da se informacija o životu vojnika iz BiH u mirovnim misijama stepenuje kao povjerljiva, u čemu ju je podržala i član Komisije Marina Pendeš.

Zajednička komisija usvojila je Izvještaj Savjeta ministara o izdatim ispravama i odbijenim zahtjevima za izdavanje isprava za spoljnotrgovinski promet oružja, vojne opreme i robe posebne namjene za 2018. godinu, kao i izvještaj o realizaciji izdatih isprava za spoljnotrgovinski promet oružja, vojne opreme i robe posebne namjene za istu godinu.

K znanju je primljena Informacija o provođenju Programa reformi 2019-2020. godina, koju je pripremila Komisija za saradnju s NATO.

U okviru rasprave o ovoj tački dnevnog reda najavljeno je da će 1. juna biti održana tematska sjednica Komisije o trenutnim aktivnostima BiH u saradnji sa NATO.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button