Senzacionalna Emma Raducanu bez izgubljenog seta osvojila US Open i ispisala istoriju

Osamnaestogodišnja Emma Raducanu (150. WTA) ispisala je istoriju osvojivši US Open u debitantskom nastupu i to bez izgubljenog seta. Mlada Britanka je slavila protiv 19-godišnje Leyle Fernandez (73. WTA) rezultatom 2:0, po setovima 6:4 i 6:3.

Čudesna Raducanu prošla je kvalifikacije i u devet mečeva osvojila je oba seta i tako došla do finala u kojoj se sastala protiv još jednog velikog iznenađenja turnira.

Mlada Britanka čiji je otac Rumun, a majka Kineskinja, napravila je break u prvom setu pri rezultatu 1:0, ali je Fernandez odmah u narednom gemu odgovorila jednako. Ipak, pri rezultatu 5:4 iskoristila je četvrtu set-loptu i povela u ovom meču.
Drugi set donosi sličnu neizvjesnost. Fernandez je u ovom setu imala prva break prednosti i vodstvo rezultatom 2:1, ali Raducanu preokreće i dolazi do 5:2. Dvije prve meč lopte nije iskoristila, ali jeste treću na svoj servis gem i tako ispisuje historiju.

Prvi put u historiji kvalifikantkinja je osvojila titulu na Grand Slam turniru. Ispisala je Raducanu još nekoliko bajkovitih rekorda, a važno je naglasiti da je ovo njen prvi nastup na US Openu, a prije toga odigrala je samo još jedan Wimbledon.

Važno je naglasiti da je prije meča upriličena posebna svečanost kojom je obilježena 20. godišnjica terorističkog napada na tornjeve Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku.