Soreka: Ustavnu krizu moraju riješiti domaći lideri, ne Brisel

Ustavna kriza u Bosni i Hercegovini, izazvana potezima rukovodstva Republike Srpske, može se riješiti samo snagama domaćih institucija, a ne intervencijom Brisela ili EUFOR-a, poručio je Luiđi Soreka, ambasador i specijalni predstavnik Evropske unije u BiH, u ekskluzivnom intervjuu za „Nezavisne novine“. Tokom posjete Banjaluci, povodom obilježavanja Sedmice Evrope, Soreka je istakao važnost povratka fokusa na evropske integracije i upozorio da BiH rizikuje gubitak ključnih prilika ako se kriza ne razriješi.
Sedmica Evrope u Banjaluci: Poruke jedinstva i saradnje
Soreka je u Banjaluku doputovao zajedno s 14 ambasadora zemalja članica EU kako bi učestvovao u nizu događaja u okviru Sedmice Evrope. „Počeli smo 9. maja u Zenici, nastavili u Sarajevu, Mostaru, Tuzli, a završavamo danas u Banjaluci. Susrećemo se s predstavnicima civilnog društva, akademske zajednice, studentima i srednjoškolcima. Večeras ćemo na Kastelu imati veliki koncert, a glavna poruka je jedinstvo u različitosti, mir i saradnja“, rekao je Soreka, naglasivši da je Banjaluka ključni dio BiH.
Ustavna kriza: Domaći lideri moraju preuzeti odgovornost
Na pitanje o mogućnosti održavanja prve međuvladine konferencije EU i BiH u junu, Soreka je bio jasan: „EU ne mijenja svoj pristup – vrata su širom otvorena za članstvo BiH, ali BiH mora ispuniti određene uslove. Potrebna su dva zakona u oblasti pravosuđa i imenovanje glavnog pregovarača. Kako možete pregovarati bez jedinstvenog glasa?“
Ambasador je izrazio zabrinutost zbog fokusa domaćih lidera na krizu umjesto na evropske integracije. „Dok razgovaramo, u Tirani se održava važan sastanak lidera regiona o budućnosti Zapadnog Balkana, a BiH kaska. Potezi rukovodstva Republike Srpske zabrinjavaju nas, i pozivamo ih da se vrate pitanjima evropskih integracija“, rekao je Soreka, dodavši da EU ne preferira nijednu političku koaliciju, već želi raditi s onima koje BiH odabere.
EUFOR i međunarodna supervizija: Nema zamjene za domaća rješenja
Soreka je razjasnio ulogu EUFOR-a, često predmet nerazumijevanja u javnosti. „EUFOR ima mandat Savjeta bezbjednosti UN za očuvanje sigurnog i stabilnog okruženja u BiH. To je vojna misija, a ne sprovođenje domaćih zakona. EUFOR ne može lišavati slobode političare niti rješavati ustavnu krizu“, objasnio je ambasador, naglasivši da je rješavanje krize odgovornost domaćih institucija.
Takođe je podsjetio da međunarodna supervizija nije u skladu s budućim članstvom u EU i da će se morati postepeno ukidati. „Ovo je prilika da BiH pokaže sposobnost za domaća rješenja. Pozivamo na poštivanje vladavine prava i fokus na evropske integracije“, dodao je.
Medijske slobode i pritisci u Republici Srpskoj
Soreka nije krio zabrinutost zbog stanja medijskih sloboda i pritiska na nevladine organizacije, posebno u Republici Srpskoj. „Posljednji izvještaj Evropske komisije ukazuje na ozbiljne probleme. Određeno zakonodavstvo u RS nije u skladu s evropskim standardima. Pozivamo organe vlasti da prestanu s aktivnostima kojima se sužava medijski prostor i vrši pritisak na novinare“, rekao je, najavljujući da će EU nastaviti podržavati nevladin sektor.
Prilika u junu: „Mali zahtjevi, velika politička volja“
Govoreći o uslovima za napredak na evropskom putu, Soreka je istakao da su zahtjevi minimalni – usvajanje dva zakona i imenovanje glavnog pregovarača. „Većina posla je već odrađena. To je pitanje nekoliko dana ako postoji politička volja. Ako propustimo jun, bilo bi šteta čekati 2027. Zamislite gubitak 18 mjeseci za zemlju kao što je BiH“, upozorio je.
Na pitanje o mogućem sastanku s domaćim liderima u Briselu, Soreka je rekao da je EU spremna sazvati sastanak čim se uoče stvarni pomaci. „Upoznati smo s platformom koju je potpisalo deset političkih subjekata u Parlamentarnoj skupštini, kao i s prijedlogom HDZ-a za Izborni zakon. Čim ocijenimo da ima prostora, djelovaćemo“, najavio je, dodavši da se uskoro očekuje posjeta komesarke Kos, koja bi mogla donijeti dodatni podsticaj.
Poruka građanima: Lideri moraju ispuniti vaše težnje
Soreka je intervju zaključio porukom građanima BiH: „Preko 71% vas želi evropske integracije. Mi radimo sve što možemo, nekad i više od domaćih vlasti, ali u konačnici vi morate tražiti od svojih lidera da ispune vaše težnje. Riješite pitanja koja morate, a mi smo tu da pomognemo.“