Politika

Više ne ide ni “na guranje”: Institucije BiH ne mogu da odluče o bilo kom važnom pitanju

Savjet ministara BiH ne može da se dogovori o zaštiti domaće poljoprivredne proizvodnje, o povlaštenom položaju naših firmi u procesima javnih nabavki, ni o ulasku bez viza za državljanje Saudijske Arabije.

UPS BiH, trenutno, ne postoji nijedno pitanje oko koga Kolegijum može da postigne konsenzus, a to su situacije u kojima odlučuje kao komisija, jer prethodno nije postojala entitetska većina prilikom glasanja.

Prijedlozi zakona se u proceduri pojavljuju rijetko, a parlamentarci raspravljaju o starim izvještajima i vlastitim inicijativama. Čak ni smjene i imenovanja na funkcije, oko kojih su se nekada dogovarali bez pogovora, više ne idu tako glatko…


Ukratko, navikli smo da sve na nivou BiH ide „na guranje“, ali se postavlja pitanje da li je ova vlast BiH više nego ikad u blokadi u smislu donošenja bitnih odluke i zbog čega je to tako.

Predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu, Snježana Novaković Bursać, smatra da je suština o tome da rezultata nema zbog toga što nema unutrašnjeg dijaloga među strankama koje su formirale Savjet ministara.

– Mi zagovaramo pristup da se o svim otvorenim pitanjima razgovara i mislimo da nas parcijalan pristup neće dovesti do rješenja. SNSD i koalicionim partnerima se od početka ovog izbornog perioda osporava gotovo sve, i čini se sve što se može da se ospori naše učešće u zajedničkim organima, a onda neko očekuje proaktivan pristup. To jednostavno tako ne ide – kaže Novaković Bursaćeva za Srpskainfo.


Ocjenjuje da Savjet ministara i PS BiH izvršavaju obaveze na svakodnevnom, operativnom nivou i tu nema nekih posebnih problema

– Međutim, kad god se dođe u poziciju odlučivanja na političkom nivou, ili da na odluku utiče politički stav – očito je da imamo problem. Zbog toga po nekim pitanjima, kao što je zaštita domaće proizvodnje, dolazimo zaista do čudnih odluka. U takvoj situaciji najviše začuđuju stavovi pojedinih političkih grupacija, prvenstveno iz reda bošnjačkog naroda, koje uporno očekuju rješenje „izvana“, iako je praksa i bliža istorija pokazala u kakav stepen nefunkcionalnosti nas takvi stavovi uvode – kaže Snježana Novaković Bursać.

Kada je u pitanju nepostojanje konsenzusa na Kolegijumu Predstavnikog doma, kaže: „Imajući na umu sastav doma, a onda i sastav Kolegijuma, logično je da on ne može postići saglasnost o pitanjima kada već nje nije bilo prilikom glasanja samih poslanika“.

Jedno od tih pitanje oko koga Kolegijum Predstavničkog doma nije postigao konsenzus jeste inicijativa poslanika Nenada Stevandića kojom se Savjetu ministara nalaže da hitno uputi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o lijekovima.

Smisao ove inicijative je da se omogući da se vakcine protiv korone, čiju su upotrebu odobrile Evropska agencija za lijekove ili nadležne institucije susjednih zemalja, odmah mogu staviti u upotrebu i na teritoriji

Predsjedavajući Srpskog kluba poslanika, Nenad Stevadić, smatra da su blokade u institucijama BiH prvenstveno rezulat nedefinisanih nacionalnih politika, u prvom redu kod Bošnjaka.

– Rezultat toga je neformiranje vlasti u FBiH i oni su tu krizi prenijeli u Savjet ministara. Jedino oko čega se Savjet ministara može usaglasiti je to da se ni oko čega ne mogu usaglasiti. Moram da priznam da su Srbi najkonstruktivniji, bez obzira što ja kritikujem naše predstavnike. Protiv preferencijalnog tretmana domaćih firmi u javnim nabavkama, da bi se strancima dalo više prostora, bili su Hrvati, jer postoji računica da će se izgubiti 24 odsto budžeta. U vezi sa ulaskom državljana Saudijske Arabije, probleme pravi Bisera Turković. Nas Srbe drže čak stepenicu niže, u smislu imenovanja. Ne možemo da imenujemo ni ministra jer nas uslovljavaju imenovanjem Osmana Mehmedagića Osmice, koji je na sudu, za direktora OBA – kaže Stevandić.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button