Vojna saradnja sa Srbijom se nastavlja, Helez nema ovlaštenja za raskid

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se vojna saradnja sa Srbijom i drugim susjednim zemljama nastavlja nesmetano, te da ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez nema ovlaštenja da je zaustavi. Ovo je odgovor na Helezovu najavu o unilateralnom raskidanju Sporazuma o vojnoj saradnji sa Srbijom, uz obrazloženje da se srpski ministar odbrane Bratislav Gašić nije izvinio zbog navodnog nepoštovanja himne BiH tokom obilježavanja Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka u Banjaluci.
Helez je izdao naredbu o obustavi svih aktivnosti iz Plana bilateralne vojne saradnje sa Srbijom, uključujući školovanja i vojne vježbe, izuzimajući kadete na Vojnoj akademiji u Srbiji. Također je pokrenuo internu istragu zbog prisustva zvaničnika Republike Srpske u kasarni „Kozara“, ciljajući odgovornost Milorada Dodika, Nenada Stevandića, Radovana Viškovića i generala Gojka Kneževića, uz prijetnje krivičnim prijavama protiv zamjenika ministra odbrane Aleksandra Goganovića.
Goganović: Helez da pročita Zakon o odbrani
Zamjenik ministra odbrane Aleksandar Goganović poručio je Helezu da se upozna sa Zakonom o odbrani i prestane narušavati odnose sa susjedima. „Obilježavanje Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog puka proteklo je dostojanstveno i u skladu s propisima. Helez, Duraković i ostali koji prijete istragama neka prouče zakon“, rekao je Goganović, dodajući da su Helezove prijetnje vojnom policijom i krivičnim prijavama neozbiljne i politički motivisane.
Goganović je naglasio da je prisustvo zvaničnika Srpske u kasarni „Kozara“ bilo legitimno, te da Helezova interna istraga predstavlja pokušaj pravdanja pred bošnjačkom javnošću. „Nakon što utvrdimo činjenice, poduzet ćemo mjere prema odgovornima u lancu komandovanja“, izjavio je Helez, na što su zvaničnici Srpske reagovali smireno, bez zabrinutosti.
Dodik: Helez nema nadležnost
Milorad Dodik je jasno stavio do znanja da Helez nema ovlaštenja za raskid vojne saradnje. „Odluke o vojnim pitanjima i saradnji s drugim zemljama donosi isključivo Predsjedništvo BiH konsenzusom. Ako ministarstvo ima nadležnost, odluke se donose uz saglasnost ministra i dva zamjenika. Bez toga, Helezove naredbe su nevažeće“, rekao je Dodik, nazvavši Helezove poteze „budalaštinama“.
Dodik je kritikovao Helezovo ponašanje, uključujući podršku studentskim protestima u Srbiji i uvrede upućene predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ističući da Helez ide korak dalje pokušavajući prekinuti saradnju sa Srbijom zbog navodnog nepoštovanja himne BiH. „Helez nema moć da to uradi“, poručio je Dodik.
Helez traži podršku NATO-a, Srpska ostaje neutralna
Helez je ponovo pozvao NATO u pomoć, zagovarajući bezuslovni prijem BiH u Alijansu, iako Republika Srpska dosljedno odbija članstvo, prateći Srbiju u politici vojne neutralnosti. Goganović je podsjetio na poruke generalnog sekretara NATO-a i Savjeta bezbjednosti UN-a da međunarodna zajednica neće rješavati političke probleme BiH. „Odgovornost je na domaćim političarima“, rekao je Goganović.
Helez je priznao da je s turskim ministrom odbrane razgovarao o mogućem angažmanu vojnih aviona iznad BiH, ali nije pojasnio detalje. Također je izbjegao direktan odgovor na pitanje zašto je Republiku Srpsku nazvao „genocidnom“, dok upravlja sistemom u kojem 34% čine Srbi. Potvrdio je da mu je komandant EUFOR-a jasno stavio do znanja da strane snage u BiH neće vršiti hapšenja.
Srpska čvrsto brani svoja prava
Zvaničnici Republike Srpske ostali su nepokolebljivi pred Helezovim prijetnjama, naglašavajući da njegove naredbe nemaju uticaja u Srpskoj Ascotada i pravna pitanja. Goganović i Dodik su jedinstveni u stavu da će Republika Srpska nastaviti jačati vojne veze sa Srbijom, bez obzira na Helezove pokušaje da to spriječi. „Zakon o odbrani i Dejtonski sporazum su na našoj strani“, zaključio je Goganović, obećavajući da će Srpska ostati posvećena miru i stabilnosti, ali i odlučna u odbrani svojih interesa.