Barselona u četvrtfinalu LŠ nakon četiri godine

Fudbaleri Barselone su savladali Napoli na “Monžuiku” sa 3:1 (2:1) i plasirali se u četvrtfinale Lige šampiona.

Prethodno utakmica u Napulju završena je nerešenim rezultatom (1:1), pa je odluka pala u Španiji.

Barselona je odlučno ušla u meč sa željom da sve reši na samom startu. Pošlo joj je za rukom pošto je prve dve šanse uspela da pretvori u pogotke.

Prvo je u 15. minutu mladi Fermin Lopes posle odličnog dodavanja Brazilca Rafinje uspeo da savlada Aleksa Mereta za 1:0.

Nisu uspeli Napolitanci da se oporave, a već su morali i drugi put da vade loptu iz mreže samo dva minuta kasnije.

Rafinja je ponovo bio u ulozi asistenta, ako tako možemo da ga nazovemo, s obzirom da je snažno gađao ka golu Napolija, a lopta se od stative precizno odbila do Žoao Kansela, koji je rutinski smestio u iza leđa Mereta za 2:0.

Usledilo je zatišje, trebalo je Napoliju vremena da se transformiše i dođe u poziciju da on bude taj koji diktira ritam.

Uspeli su gosti da umanje zaostatak i hladne glave nastave meč. Igrao se 30. minut kada je posle dobrog dodavanja Matea Politana u šansu došao Amir Rahmani, odllično je iskoristio i vratio svoj tim u igru – 2:1.

Samo četiri minuta kasnije, moglo je da se ponovi ono što je Barselona uradila na početku meča. Na 16 metara se našao Đovani Di Lorenco, gađao glavom ka golu Barselone, ali Andre Ter Štegen je pokazao odlične reflekse.

Do kraja prvog poluvremena nije bilo promene rezultata, pa je domaćin mogao da bude zadovoljniji tokom 15 minuta odmora.

Napoli je dobro ušao u drugo poluvrme, napao od samog starta. Veliku šanse je imao Kviča Kvaratskelija u 47. minutu, ali je lopta otišla pored leve stative.

Tri minuta kasnije Viktor Osimen je pao u kaznenom prostoru, tražio je jedanesterac, ali mu je sudija jasno stavio do znanja da nema ništa od toga.

Mogao je sve da reši Rafinja u 55. minutu, ali je Meret ovoga puta uspeo da odbrani njegov udarac.

Okrenule su se uloge u nastavku. Nastavila je Barselona da pritiska Napoli, kako bi rešila pitanje pobednika.

Redom su pokušavali, Rafinja, Roberto, Gundogan, Jamal, Levandovski… Ali niko nije uspeo da savlada Mereta.

Ipak, trud se isplatio Levandovski je uspeo da stavi tačku na meč u 83. minutu, posle maestralne akcije u režiji Serhi Roberta.

Barselona je prvi put došla među osam najboljih u Ligi šampiona od 2020. godine.

Iako ove sezone ne ekipa Ćavija ne deluje kao “šampionska”, napravila je veliki poduhvat.