Vijesti

BHRT bez odgovora, zašto nije produžen ugovor o radu novinarima iz Republike Srpske

Posljednji radni dan na BHRT-u za devet mladih novinara iz Republike Srpske. Ugovore o radu nije im produžio direktor Belim Karamehmedović, koji ni danas nije odgovarao na pozive i upite.

Iz Uprave ovog javnog servisa nisu objasnili zašto više nema mjesta za novinare iz Republike Srpske. Da su finansije uzrok, smatraju u Sindikatu BHRT-a.

U tim otkazima može se vidjeti da niko ko dugo radi nije dobio otkaz. Tu su većinom saradnici ili na određeno vrijeme. Vjerovatno i zbog same finansijske situacije. Kad je u pitanju nacionalna zastupljenost, da li je ona ispoštovana? Trudi se da se taj balans neki ispoštuje pa sad koliko se ispoštuje, stvarno ne znam, kaže Naser Hurić iz Sindikalne organizacije BHRT-a.

A kakva je nacionalna zastupljenost najbolje govore brojke. Nezvanično, u Sarajevu je ostalo samo 25 zaposlenih iz Republike Srpske. Ovaj problem ali i brojne druge pokušali su da riješe srpski predstavnici na zajedničkom nivou. Za formrianje nezavisne komisije koja bi se bavila radom BHRT-a, nije bilo podrške iz drugog entiteta.

“Danas me ne iznenađuje što je to tako, sve što je srpsko smeta bošnjačkom Sarajevu. Smatram da je to ključni razlog zašto su se odlučili na taj potez da Srbi postanu problem na platno, odnosno finansijkom spisku BHRT-a. Ovo doživljavam atakom na šačicu Srba koja je ostala u Sarajevu”, kaže Sanja Vulić, član Komisije za saobraćaj u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Da su finansije uzrok otpuštanja radnika, Uprava BHRT pokušala je objasni saopštenjem koje nije izašlo u javnost, a u koje je ATV imala uvid. Za novinare iz Republike Srpske nije bilo novca, ali je zato, kako nezvanično saznajemo, u isto vrijeme zaposlen jedan portir. Na otkaze novinarima nije reagovao ni Rajko Radovanović, član Upravnog odbora BHRT-a iz Republike Srpske.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button