Regija Birač

Birčaković: Pravilnik o bolovanju je pritisak na porodične ljekare – ni poslodavcima ne ide u korist

Pravilnik o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, ili lakše pravilnik o bolovanju, čija je primjena počela 1. marta ove godine, u praksi je već donio probleme zdravstvenom sistemu, a veliki pritisak trpe doktori porodične medicine, tvrdi Goran Birčaković predsjednik Podružnice doktora porodične medicine regije Birča.

Ujedno, on dodaje da su, iako je poslovna zajednica pozdravila ovaj pravilnik, poslodavci u zabludi i da će najviše vremena koje radnik provede na bolovanju plaćati oni, a ne Fond zdravstvenog osiguranja.

 – „Novi-stari“ pravilnik, kako ga ja zovem jer je donio sitne izmjene koje su stvorile krupne probleme, počeo je da se primjenjuje početkom ovog mjeseca. Kolege doktori iz cijele regije mi se žale zbog kontrola FZO koji je kažnjavao pojedine domove zdravlja zbog rigoroznog tumačenja novog pravilnika o bolovanju. Naime, problem je u dijagnozama pod kojima se vodi bolovanje. Opšte je poznato da bolovanje otvorimo sa jednom, a završimo sa drugom ili trećom dijegnozom jer se utvrde i druge bolesti kod pacijenata. Međutim, po novom pravilniku ukoliko pacijent ode na bolovanje sa jednom dijagnozom sa njim mu mora biti i zaključeno bolovanje – kaže Birčaković i navodi primjer koliko je to teško sprovesti u praksi.

– Nama se javi pacijent sa bolovima u grlu te lošim nalazima i sa tom dijagnozom ga uputimo na bolovanje, ali se daljom dijagnostikom recimo utvrdi da ima problem sa jetrom ili kamenom u žuči, a mi treba da zatvorimo bolovanje sa jednom pa da otvorimo bolovanje sa drugom dijagnozom i tako u nedogled. Pored toga, ranije se nakon 12 mjeseci upućivalo na obradu za invalidsku penziju, a sada je taj rok skraćen na šest mjeseci. Dakle, iako nije završen proces liječenja, pacijent koji se liječi od karcinoma će morati na komisiju nakon šest mjeseci – kaže Birčaković i ističe da je ovo još jedan u nizu pritisaka na ljekare porodične medicine u trenutku kada sve više doktora napušta našu zemlju.

 – Ukoliko poslodavci i Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske misle da ćemo mi preuzeti njihovu ulogu i na nas prebaciti teret tumačenja zakona grdno se varaju. Ja ne sporim da ima zloupotreba, niti mi bježimo od kotrola jer red mora da se zna, ali ne treba mi da se bavimo šta rade ljudi na bolovanju. U pravilniku jasno stoji da lice koje je na bolovanju ne smije da napušta mjesto prebivališta – ističe Birčaković.

On je dodao da je dodatni problem rok za žalbu komisiji.

 – Komisija se kod nas sastaje jednom sedmično, petkom, a rok za dostavljanje žalbe je do 48 sati. To znači da se pacijenti kojima otvorite bolovanje ponedjeljkom, utorkom, ili petkom ne mogu ni žaliti komisiji – tvrdi Birčaković.

Poslovna zajednica

Birčaković ističe da poslovna zajednica nije svjesna da novi pravilnik nije ništa riješio već stvorio probleme.

 – Ukoliko poslodavci misle da će ovo riješiti problem radnika koji zloupotrebljavaju bolovanje, u velikoj su zabludi. Prema novom pravilniku, najveći broj dijagnoza predviđa bolovanje do 30 dana, a malo koja preko toga roka. To znači da će poslodavci plaćati najviše troškova bolovanje, a na FZO. Suština je da ćete vi nekome otvoriti bolovanje na mjesec dana i potom ga zatovriti, pa ponovo otvoriti na 15 ili 20 dana i tako ukrug, zavisno od dijagnoze. Na taj način najviše vremena provedenog na bolovanju, radniku će plaćati poslodavac. Ja mislim da to oni nisu najbolje razumjeli kada su podržali ovaj pravilnik jer mali broj dijagnoza za bolovanje se odnosi na period koji je duži od mjesec dana – objašnjava Birčaković i dodaje da će oni preko svog udruženja reagovati na uvođenje novog pravilnika kako bi, prije svega, zaštitili svoje kolege, ali i domove zdravlja koji su već kažnjavani od strane FZO.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button