Društvo

Iz svih budžeta u BiH političkim partijama od 2004. do 2019. isplaćeno čak 300 miliona maraka

U periodu od 2004. do 2019. godine iz budžeta svih nivoa vlasti u BiH političkim strankama je isplaćeno 300,9 miliona KM, podatak je Centralne izborne komisije BiH.

Uprevodu, stranke su za tih 16 godina prosječno godišnje dobijale 18,8 miliona KM. Poređenja radi, to je više od prošlogodišnjeg pojedinačnog budžeta Suda BiH, Tužilaštva BiH, ili skoro duplo više od budžeta Vlade RS u 2021. godini. Najviše novca dobile su najveće političke partije u BiH.

Od 2004. do 2008. budžetska izdvajanja za stranke su konstantno rasla, u periodu od 2009. do 2012. bilo je manjih oscilacija, da bi 2013. godine ta izdvajanja pala za 12,27 odsto.

Međutim, od 2014. do 2018. godine budžetska izdvajanja ponovo rastu u procentima od dva ipo do tri odsto godišnje, dok su 2019. godine porasla za 1,7 procenata u odnosu na sredstva izdvojena u prethodnoj godini.

U pomenutom periodu od 2004. do 2019. političkim subjektima je iz budžeta Republike Srpske isplaćeno nešto više od 53 miliona maraka, iz budžeta FBiH 50,8 miliona, a najviše iz budžeta optina i gradova u cijeloj BiH, čak 119,3 miliona KM.

CIK BiH
U Izvještaju CIK najnoviji podaci su za 2019. godinu, a tada je iz budžeta Republike Srpske političkim subjektima isplaćeno 3,5 miliona maraka.

U skladu s odredbama Zakona o budžetu institucija BiH, novac se u budžetu obezbjeđuje za finansiranje političkih stranaka, odnosno koalicija političkih stranaka i nezavisnih kandidata zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini i parlamentarnih grupa, odnosno klubova poslanika i delegata u PS BiH. Ukupna sredstva ne mogu prelaziti 0,2 odsto budžeta BiH u kalendarskoj godini.

Političkim strankama, odnosno koalicijama političkih stranaka, sredstva se raspodjeljuju na način da se: 30 odsto novca dijeli jednako svim političkim strankama i koalicijama koje su osvojile mandate, 60 odsto prema broju poslaničkih, odnosno delegatskih mandata, koje svaka politička stranka, koalicija političkih stranaka, odnosno nezavisni kandidat ima u trenutku dodjele mandata, a 10 odsto raspoređuje parlamentarnim grupama srazmjerno broju poslaničkih mjesta koja pripadaju manje zastupljenom polu.

U Republici Srpskoj, u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih stranaka iz budžeta Republike, grada i opštine, sredstva se izdvajaju iz budžeta za: finansiranje dijela troškova redovnog rada političkih stranaka, koalicija, nezavisnih poslanika odnosno odbornika; pokriće dijela troškova izborne kampanje političkih stranaka, koalicija, nezavisnih lista i nezavisnih kandidata kojima su potvrđene izborne liste; pokriće dijela troškova rada poslaničkih, delegatskih i odborničkih klubova i grupa.

Sredstva izdvojena za finansiranje troškova redovnog rada političkih stranaka, koalicija, nezavisnih zastupnika, odnosno odbornika ne mogu biti manja od 0,2 odsto ukupnih budžetskih prihoda iz prethodne godine, a raspoređuju se na način: 20 procenata u jednakim iznosima svim političkim strankama i koalicijama koje imaju poslanike u skupštini i nezavisnim poslanicima, a 80 odsto se raspoređuje srazmjerno broju osvojenih mandata.

Kada je u pitanju novac iz budžeta za izbornu kampanju, on se obezbjeđuje u budžetu za godinu u kojoj se održavaju izbori u iznosu ne manjem od 0,05 odsto ukupnih budžetskih prihoda iz prethodne godine.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button