Kanada ponizila Francuze

Košarkaši Kanade slavili su u prvoj utakmici Svetskog prvenstva u košarci protiv Francuske rezultatom 95:65.

Kanada je tako na pravi način otvorila ovaj Mundobasket i sa pravom potvdrila predviđanja da bi mogli daleko da doguraju na ovom prvenstvu.

Pobedu Kanade je predvodio sjajni Gildžus Aleksander koji je upisao dabl-dabl učinak već na startu Mundobasketa sa 27 poena, 11 skokova, Olinik je imao 18 poena, dok su Aleksander Voker i Dilan Bruks imali po 12 poena.

Kod Francuza najbolji je bio Evan Furnije sa 21. poenom od kojih je 19 ubacio u prvom poluvremenu, dok su po 12 upisalo De Kolo i Lesor.

Sledeću utakmicu Kanada će igrati protiv Libana, dok će Fracuska igrati protiv Letonije. Obe utakmice su na programu u nedelju.

Trebali smo da gledamo derbi prvog dana na Mundobasketu, ali taj derbi je trajao samo 20 minuta.

U prvom delu igre smo imali prilike da vidimo sjajnu košarku dve vrlo kvalitetne reprezentacije koje pretenduju na sam vrh na ovogodišnjem Svetskom prvenstvu.

Otvorili su Francuzi utakmcu serijom 7:0, gde je Furnije na efikasan način otvorio utakmicu. Kanada se ubrzo vratila serijom 8:0 i tako preuzela vođstvo. Da bi prva četvrtina bila završena rezultatom 16:15u koristi Francuske.

Drugi period je prošao u znaku Francuza koji su u ovom periodu imali najveću prednost od sedam poena prednosti (28:21). Moramo da napomenemo odlične minute Matijasa Lesora, koji se fenomenalno snašao na parketu i koji je pokazao da ga nije poremetila povreda koju je imao pred start Mundobasketa. Sem centra Trikolora, Furnije je nastavio da pogađa i tako je napad Francuza dobro funkcionisao. Nedostajali su Kanađanima poeni glavne zvezde Šeja Gildžusa Aleksandera koji je posle prvog poluvremena imao na kontu samo osam poena. Uprkos tome Kanađani su uspeli da se vrate i da najviše preko Olinika na poluvreme ipak odu sa prednosti od 43:40.

Drugo poluvreme je zato bilo u znaku Kanađana koji su na pravi način iskoristili izostanak koncentracije i preciznosti Francuza.

Gotovo ništa nije polazilo za rukom Francuze koji ništa nisu mogli da pogode u ovom periodu. Stao je šut spolja Furnijea i Batuma, kao i De Koloa. Nisu Trikolori imali plan B, tačnije Kole je nemo posmatrao kako se njegov tim raspada protiv poletnih Kanađana koji su kažnjavali sve nedostatke u odbrani. Da stvar po Francuze bude još gora, sada se probudio SGA koji je pokazao zašto je izabran za prvu petorku NBA lige. Odličan je bio u napadu gde je mučio Francuze sa svih pozicija i jednostavno za njega nije bilo odbrane. Prednost Kanade je konstatno rasla, Aleksanderu se priključio i Bruks, kao i Voker Aleksander i već posle trećeg perioda je bilo jasno da će Kanada odneti pobedu.

U poslednjem periodu nismo ništa novo videli, Kanada je nastavila u istom ritmu, dok je Kole malo promenio petorku, dao je minute dao košarkašima koji nemaju neku veliku ulogu u timu.

Na kraju je rezultat bio prevelik, ako pogledamo kakav je tim Francuske, ali sa druge strane nam to govori da će Kanada biti ozbiljan tim na ovom Mundobasketu, a to je pokazala ovim ubedljivim trijumfom protiv Francuske.