Regija Birač

Kristina Aćimović pobjednica takmičenja za najbolji inovativni startap

Učenica Tehničkog školskog centra iz Zvornika Kristina Aćimović  sa poslovnom idejom Natrijum jonska baterija pobjednica je takmičenja za najbolji inovativni startap koji je održan u Malom Zvorniku.  

U takmičarskom dijelu učestvovalo  je sedam polaznika Inovativnog startap programa obuka, koji su, uz mentorsku podršku stručnih konsultanata Centra za razvoj inovacija u Malom Zvorniku, radili na osmišljavanju i kreiranju svojih poslovnih ideja.

Tehnički školski centar imao je pet svojih predstavnika na takmičenju, pored Kristine Aćimović, tu su bili i Stefan Ostojić sa temom Ručna izrada dekorativnih tepiha, Zorana Malešević je prikazala Električni trotinet, Ana Erak projekat Zdrava hrana- mikrobiotika i Sara  Perić sa poslovnom idejom Vrtni centar za koji je osvojila treću nagradu.  

Svi predstavnici našeg grada, odnosno Tehničkog školskog centra pokazali su zavidno znanje i vještinu prezentacije i rado su odgovarali na pitanja  stručnog žirija.

Nagrade su novčane, a pobjednici će dobiti i stipendije Visoke škole za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo.

Poslovna ideja Kristine Aćimović, s obzirom na posljednja dešavanja i proteste koji su bili organizovani u Srbiji  je bila  posebno atraktivna.  

Kristina  je na prezentaciji ideje Natrijum jonska baterija rekla da se u današnje vrijeme mnogo govori o litijumu koji je sastavni dio komponenata baterija. Ona je dodala da je litijum rijedak metal  i da njegovo izvlačenje iz zemlje šteti životnoj sredini. Na drugoj strani natrijum koji je jako sličan po osobinama litijumu se izvlači iz slanih voda i nalazi se u obliku kuhinjske soli, ima ga u većim količinama i ne šteti životnoj okolini. Proizvodi koji se dobijaju kroz natrijum su obične baterije, baterije za napajanje električnih automobila, kao i čipovi koji ulaze u sastav punjača za napajanje mobilnih telefona, laptop računara….

Predstavljajući svoj projekat ona je rekla da su joj konkurenti svi koji se bave proizvodnjom baterija, ali da je prednost natrijum jonske baterije što je niko ne proizvodi, a i potrebne sirovine su dosta jeftinije u odnosu na konkurenciju.

Svoje projekte predstavili su i Adrijana Živanović iz Srednje škole u Malom Zvorniku sa projektom Mala škola za frilensing, kao i Nenad Radić sa projektom Primjena claud compjuting-a u računarstvu.

(Izvor: radioosvit.com)

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button