Politika

Mazalica: Neće biti podržan Salkićev i Hurtićev nacrt zakona o jeziku

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica rekao je da nacrt zakona o službenoj upotrebi službenih jezika BiH, koji su danas predstavili poslanici Ramiz Salkić i Amir Hurtić, neće biti podržan jer je pitanje jezika, prije svega, lingvističko, a ne političko.

Mazalica je izjavio da, dok se nacionalna pripadnost može posmatrati kao subjektivan osjećaj i jedno od individualnih prava, jezik sa svojim sadržajem i pravilima spada u objektivne kategorije.

  • Niko vam ne može zabraniti da sebe nazovete Eskimom, DŽedajem ili Klingoncem, ali nijedna međunarodna povelja ni konvencija vam ne daje za pravo da nečiji jezik uzmete i nazovete imenom svog naroda ili jedne od regija zemlje u kojoj živite i koju dijelite sa još dva naroda – ukazao je Mazalica.

On je rekao da je jezik kojim danas govore sva tri konstitutivna naroda u BiH standardizovao Vuk Stefanović Karadžić svojom gramatikom i rječnikom.

  • Zato, lingvistički gledano, može postojati samo jedan – srpski jezik. Političkim, ustavnim i zakonskim nasiljem ne može se derogirati struka, a to nisu ni pomislili pokušati Amerikanci, Meksikanci, Brazilci ili Austrijanci, koji govore engleskim, španskim, portugalskim ili njemačkim jezikom. Samo Bošnjaci i Hrvati koriste Vukovu reformu da bi napravili sebi jezike, a onda ih nazivaju prema svom nahođenju – naglasio je Mazalica.

Mazalica je rekao da zbog toga oko tih pitanja ne smije biti popuštanja, jer se čuvanjem srpskog jezika od “krađe i lopovluka” štite i srpska kultura i identitet.

  • Ako danas dozvolimo “bosanski” jezik, sutra postajemo Bosanci, jer prema uvriježenom shvatanju ljudi koji žive u Bosni, logično, govore “bosanskim” jezikom – naglasio je Mazalica za Srnu.

Salkić i Hurtić predstavili su u Banjaluci nacrt zakona o službenoj upotrebi službenih jezika BiH u Republici Srpskoj kojim se, uz srpski i hrvatski, pominje i “bosanski”.

U Ustavu Republike Srpske navodi se da su službeni jezici – jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog naroda i jezik hrvatskog naroda.

Srpski lingvisti jedinstveni su u stavu da istorijske činjenice potpuno pokazuju da je “bosanski jezik” politička tvorevina, te da sa naučne strane ne postoji nikakav razlog za takvu ideju.

VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button