Vijesti

Naučnici zabrinuti zbog fosfora

Britanski naučnici su zabrinuti zbog dvostruke opasnosti koja je vezana za element fosfor, kako zbog njegove moguće nestašice, tako i zbog njegovog uticaja na globalno zagrijavanje.
“Svjetske rezerve fosfora se tanje, a nestašica fosfatnih đubriva bi mogla da izazove krizu gladi na globalnom nivou”, upozoravaju naučnici, prenosi Gardijan.

Svake godine se u svijetu proda oko 50 miliona tona fosfatnih đubriva koja igraju ključnu ulogu u prehranjivanju svjetske populacije od osam milijardi ljudi.

Značajne rezerve fosfora se nalaze samo na nekoliko mesta u svijetu – u Maroku, Zapadnoj Sahari, Kini i Alžiru, navodi Gardijan. Američke zalihe fosfora su veoma skromne, a Velika Britanija zavisi od uvoza.

Postoji strah da će potražnja za fosforom za nekoliko godina dostići svoj vrhunac, a da mnoge zemlje neće moći da prehrane svoje stanovništvo.

Druga opasnost vezana za fosfor su fosfatna đubriva koja kišama dospijevaju u rijeke, jezera i mora, i tamo dovode do zagađenja voda i nekontrolisanog rasta algi.

Mnoge oblasti rijeka, jezera i mora na taj način postaju “mrtve zone”, a bujanje algi dovodi do povećane proizvodnje metana koji ubrzava globalno zagrijavanje.

“Klimatske promjene znače da će zbog povećane temperature u vodama pod uticajem fosfatnih đubriva rasti još više algi”, upozorava profesor Brajan Spirs iz Centra za ekologiju i hidrologiju Velike Britanije u Midlotijanu.

“Došli smo do kritične tačke”, smatra profesor Fil Hejgart sa Univerziteta u Lankasteru. Hejgart smatra da je i dalje moguće ispraviti stvari, uz značajne napore i “mnogo pametnije” korišćenje fosfora.

“Ako se to ne desi, svijet će se suočiti sa katastrofom zvanom “fosfagedon”, dodaje on.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button