Partizan dobio derbi

Košarkaši Partizana su pobedili Crvenu zvezdu rezultatom 88:80 u prvom meču finala ABA lige.

Partizan je uspeo da odbrani domaći teren u prvom susretu i savlada ekipu Crvene zvezde posle velike drame u finalu.

Crno-belima nije bilo dovoljno ni 20 poena prednosti, pošto je Zvezda uspela da se vrati u meč i umalo ukrade pobedu u Areni.

Prvu četvrtinu su košarkaši Partizana daleko bolje počeli, a posebno se tu istakao kapiten crno-belih Kevin Panter sa 11 poena od čega dve trojke bez promašaja, dok je 8 imao Zek Ledej, jer je i on imao pogođenu trojku.

Zvezda je defanzivno bila loša, imala 12 poena zaostatka u jednom trenutku, ali je tim pokrenuo Nemanja Nedović kada je pogodio trojku sa skoro pola terena na isteku napada, da bi potom Zvezda iz tranzicije još jednom pogodila.

Kampaco je opet bio zadužen za organizaciju napada, ali su crno-beli bili spremni za te inicijalne ideje i uspevali u par navrata da im ukradu loptu, posebno se Dobrić loše snašao, a Bentil je jednu situaciju sprečio nesportskim faulom.

Panter je imao i dva faula u tim trenucima pa je morao Anđušić u igru, ali njega šut nije najbolje služio jer je promašio dve otvorene trojke, što je takođe Zvezda uspela da iskoristi i da smanji zaostatak, pogotovo na startu druge deonice.

Nedović je sa 5 poena najbolje igrao u tim trenucima i Zvezdi je bilo neophodno da se neko pojavi, ali je Ivanović dugo čekao da se tako nešto desi, ali do poluvremena se to niej dogodilo.

Zvezdi se spremala katastrofa, Partizan je brzo povećavao prednost i dobrih pet minuta druge četvrtine imao 20 poena prednosti sa koliko se i otišlo na veliki odmor.

Kada je Panter napravio treću ličnu grešku, svima je bilo jasno da je Partizan u problemu, dok su po 2 imali Anđušić, Egzum i Lesor, a u redovima Crvene zvezde su Mitrović, Dobrić i Petrušev imali po dve lične.

Problem za Zvezdu je bio veliki broj promašaja, mali broj raspoloženih igrača i odsečenost centara na svakom pikenrolu koji se iz dropa branio gotovo perfektno i izabranici Duška Ivanovića to nisu uspevali da reše.

Takođe nisu uspeli da reše problem zvani Zek Ledej koji je pogađao iz svih pozicija i sa 20 poena za poluvreme odigrao možda i najbolje u dresu Partizana otkako ej stigao, a drugu četvrtinu završio je ali-up zakcuavanjem za 56:36.

Treća četvrtina je bila dosta bolja po Crvenu-zvezdu, jer su izabranici Duška Ivanovića uspeli da prepolove prednost Partizana i da sa 73:61 uđu u poslednji desetominutni period.

Ključna je bila uloga Ognjena Dobrića koji gotovo da nije postojao u prvom poluvremenu, ali treba istaći i da je veliki broj igrača Partizana imao po tri lične greške pa je Željko Obradović morao da bude oprezan.

Nedović nije dobio minute u tom trećem periodu, ali je Zvezda sa Kampacom, Petruševim, Dobrićem i ostalima uspela da prilično namuči Partizan koji se spasio kada je seriju gostiju prekinuo Alen Smailagić.

Njegovo sjajno zakucavanje je podiglo Arenu na noge, a i njegovo samopouzdanje pošto je svojom serijom 8:0 vratio ekipi veliko vođstvo.

Nije se Zvezda uzrujavala zbog tog velikog vođstva večitog rivala, pa su napad po napad “krckali” to vođstvo i polako prilazili da bi na kraju i kreirali dramu u prvom meču velikog finala ABA lige.

Ono što je zanimljivo je da je Partizan bio na 72 odsto šuta iz igre da bi u nastavku bio na oko 50. Uspeli su crveno-beli određenom promenom pristupa u drugom poluvremenu da na momente zabrinu navijače crno-belih.

Što se navijača tiče, meč je prošao bez incidenata što je bilo najvažnije i pred drugi meč koji se igra u četvrtak od 20 časova možemo reći da smo imali lepu uvertiru.

Zvezda je slomila igru Partizana i prišla na osam poena prednosti, ali preko toga nije mogla i upisala je poraz pa Partizan ima 1-0.

Najefikasniji je bio Zek Ledej sa 24 poena, od čega 20 u prvom i 4 u drugom poluvremenu, 19 je imao Kevin Panter, a 11 Alen Smailagić.

U redovima Zvezde, videli smo 17 poena Ognjena Dobrića, 15 Fakunda Kampaca, 11 Petruševa, a po 10 su ubacili Ben Bentil i Nemanja Nedović.