Ekonomija

Republika Srpska (ni)je prezadužena

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović tvrdi da je republički budžet stabilan, da se redovno izmiruju sve obaveze, ali da će se u narednom periodu morati skrojiti nove mjere, kako bi se što spremnije dočekao talas inflacije, koji neće zaobići ni Srpsku. Ekonomisti i opozicija tvrde da smo daleko od stabilnom budžeta i da dug vraćamo dugom.Na pitanje koji je dug najbolji, odgovor je jednostavan – onaj kojeg nema. Ali Republika Srpska ga ima. I to javni, unutrašnji i spoljni. Kada se sve sabere ukupni dug se mjeri preko pet milijardi maraka. Šef finasija u Vladi Republike Srpske ipak kaže da nismo prezaduženi. Oni koji tvrde drugačije, za Zoru Vidović pričaju neistine.”Javni dug je 45,3 odsto od BDP-a, što je u skladu sa opštim fiskalnim pravilom o dugu, a procjena je da će na kraju godine biti 44,3 odsto zbog predviđenog rasta BDP-a i izmirenja kreditnih obaveza. Emitovali smo i obveznice za izmirenje stare devizne štednje, što su pojedinci nazivali zaduženjem. To nije zaduženje već suprotno – vraćamo dug stare devizne štednje svim štedišama, u redovnim polugodišnjim intervalima”, izjavila je Vidovićeva za ”Glas Srpske”.

Ekonomisti kažu da ne bismo smjeli upasti u zamku koja se krije iza ocjene da nismo prezaduženi. Ekonomista Jelena Trivić tvrdi da javni dug nije 45,3 odsto od BDP kao što tvrdi ministar finansija. Zvanična statistika kaže pokazuje da je to između 57 – 58 odsto.

”Ako je stav Ministarstva da je sve u granicima, to je njihovo pravo da tako tumače podatke, za zemlju na ovom stepenu razvoja to je izuzetno visoka zaduženost i to je nešto što koči budući ekonomski razvoj i to nikako nije dobro za RS” – kaže Jelena Trivić poslanik i predsjednik Ekonomskog savjeta PDP-a.

Do kraja ove godine Vlada planira da zaduži Republiku Srpsku u iznosu do milijardu i 400 miliona maraka putem kratkoročnih i dugoročnih zaduživanja, te indirektno dajući garancije. Ekonomista Aleksa Milojević kaže da dugom vraćamo dug.

”Mi zarađujemo marku, a vraćamo tri. Imamo prirast društvenog proizvoda 300 miliona godišnje, a vraćamo 900 miliona. Mi imamo jedno pogrešno mjerenje društvenog proizvoda, mi tvrdimo da smo društvena privreda koja nema tržišnu vrijednost novca. Da mi imamo tržišnu vrijednost novca kod nas bi bila inflacija 200 odsto i onda bi Zora Vidović vidjela gdje onda bi se pokazala istina” – kaže ekonomista Aleksa Milojević.

Statistika kaže da ako bi ukupni javni dug podijelio na ukupnu populaciju BiH, došli bi do rezultata da su vlasti proteklih godina svakog građanina zadužile za nešto više od 3.000 maraka. Možda za vlast i nismo prezaduženi, ali odgovor građana bi svakako bio drugačiji, budući da su mnogi i za osnovne potrebe prinuđeni da se zadužuju.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button