Rukometaši Švedske su novi prvaci Evrope

ukometaši Švedske osvojili su Evropsko prvenstvo nakon što su večeras u finalu odigranom u Budimpešti savladali selekciju Španije rezultatom 27:26. Švedska je tako nakon 20 godina ponovo postala prvak Evrope.

Šveđani su za nijansu bolje ušli u meč i imali su vodstvo sve vrijeme do rezultata 6:6. Potom su ponovo vodili, ali ta prednost niti u jednom trenutku nije bila veća od dva gola razlike.

Ipak, u samom finišu prvog poluvremena dolazi do preokreta. Sjajni Španci su se potpuno vratili, a uspjeli su čak na odmor otići s jednim golom prednosti (13:12).

U prvih desetak minuta drugog poluvremena Španija je kontrolisala igru da bi se sredinom nastavka igralo praktično gol za golom što je nagovještavalo dramu u završnici meča.
Tako je i bilo, a švedski rukometaši su do titule prvaka došli golom iz sedmerca bukvalno u posljednjoj sekundi finala.

Najefikasniji u redovima Švedske sa po pet pogodaka bili su Bergendahl i Ekberg, koji je i postigao gol iz sedmerca u posljednjim sekundama. Ipak, za igrača utakmice izabran je švedski golman Palicka koji je večeras imao 11 odbrana i jedan postignut gol. S druge strane, Figueras i Gomez su predvodili Španiju sa po šest pogodaka.

Švedskoj je ovo peto evropsko zlato i po tome su ubjedljivo najtrofejnija nacija Starog kontinenta. Titule su osvajali 1994., 1998., 2000., 2002. i ove godine.
Vrijedi istaći da je reprezentacija Bosne i Hercegovine u grupnoj fazi Evropskog prvenstva igrala upravo protiv večerašnjih finalista.