Svijet

SAD i Njemačka rješavaju spor oko Sjevernog toka 2

Sjedinjene Države i Njemačka objaviće idućih dana dogovor kojim rješavaju dugogodišnji međusobni spor oko Sjevernog toka 2, vrijednog 11 milijardi dolara, rekli su za Reuters izvori upoznati s tim pitanjem.


Američki predsjednik Džo Bajden i njemačka kancelarka Angela Merkel na prošlosedmičnom sastanku nisu uspjeli riješiti nesuglasice oko tog podmorskog plinovoda, koji bi dnom Baltičkog mora trebao dopremati 55 milijardi kubika plina iz ruskih nalazišta, ali su se složili da se Moskvi ne smije dopustiti da energiju koristi kao oružje protiv svojih susjeda.

Dogovor se sada nazire, piše Reuters, i to nakon razgovora američkih i njemačkih zvaničnika o zabrinutosti SAD-a da će plinovod, koji je 98 posto dovršen, povećati zavisnost Evrope od ruskog plina i uskratiti Ukrajini obilne tranzitne takse koje sada ubire za ruski plin koji se pumpa kroz postojeći cjevovod i šalje Evropi.

Sporazum bi, nastavlja Reuters, trebao spriječiti američke sankcije protiv projektne kompanije “Nord Stream 2”, koja stoji iza gradnje plinovoda.

Pojedinosti sporazuma nisu dostupne, ali neki izvori tvrde da će uključivati ​​obaveze obje strane za povećanjem ulaganja u energetski sektor Ukrajine kako bi se nadoknadile bilo kakve negativne posljedice novog cjevovoda za tu zemlju.

“Izgleda dobro”, rekao je jedan od izvora, koji je govorio pod uslovom da ostane anoniman, jer razgovori još traju. Taj izvor očekuje sklapanje sporazuma idućih dana. Drugi izvor rekao je da su se dvije strane približile sporazumu koji će umanjiti američku, kao i zabrinutosti Ukrajine.

Američki predsjednik Bajden odlučio je još u maju ukinuti sankcije protiv “Nord Streama 2”, objasnivši da je projekt pri kraju te da bi nastavak sankcija mogao naštetiti američkim odnosima s Evropom.

Na prošlosedmičnom sastanku s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel Biden je ponovio zabrinutost zbog izgradnje plinovoda Sjeverni tok 2.

Sjedinjene Države žele da Njemačka pronađe način kako osigurati da Rusija ne može koristiti plinovod za nanošenje štete Ukrajini ili drugim saveznicima u istočnoj Evropi.

Rusija, pak, ističe da je Sjeverni tok 2 čisti komercijalni projekt te da nije politički obojen i usmjeren protiv interesa bilo koje zemlje, a američku politiku otežavanja izgradnje stavlja u kontekst nastojanja SAD-a da svoje viškove plina plasira na unosno evropsko tržište.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button