Politika

Sarajevske partije traže izgovore: Na Dodikov prijedlog odgovaraju slučajem “Pudarić”

  • Završna runda pregovora o izmjeni Izbornog zakona, uz američko-evropsko posredovanje, trebalo bi da bude održana krajem mjeseca, a imajući u vidu da u međuvremenu ni stavovi ključnih domaćih političkih aktera nisu približeni, male su šanse za pozitivan rezultat.

Ozbiljniji pregovori o izmjeni Izbornog zakona BiH otvoreni su prošle godine, nakon što je počela s radom Interresorna radna grupa, a u priču su se aktivno, posebno krajem godine, uključili predstavnici SAD-a i EU. Osim generalnog poboljšanja izbornog procesa, akcenat je stavljan na presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu iz 2009. u predmetu “Sejdić i Finci”, odnosno zaustavila diskriminacija onih koji ne pripadaju konstitutivnim narodima, već onima iz reda Ostalih i bilo omogućeno da se kandiduju na izborima za članove Predsjedništva BiH i delegate.

Srpski član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a Milorad Dodik ponovio je dugogodišnji stav Republike Srpske da nema govora o izboru srpskog člana Predsjedništva u Parlamentu BiH, ali i predložio da ubuduće bude biran Srbin i ostali iz Republike Srpske, direktnim izborom, kao i da za FBiH bude pravilo da se bira Hrvat, Bošnjak i ostali.

Predsjedavajuća Interresorne radne grupe za izmjene Izbornog zakona BiH Alma Čolo kaže kako ima informacije da predstavnici SAD-a i EU dolaze, a za Dodikov prijedlog ističe da to nije rješenje koje se traži jer ne treba gledati samo slučaj “Sejdić i Finci” već, između ostalih, i onaj pokojnog Svetozara Pudarića gdje je utvrđena diskriminacija jer se nije mogao kandidovati za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda s teritorije FBiH.

  • Po presudama iz Strazbura nije dovoljno pomenuti one koji ne pripadaju konstitutivnim narodima. Mora se omogućiti Hrvatima i Bošnjacima iz Republike Srpske da budu kandidati za člana Predsjedništva BiH, a tako i Srbima iz FBiH. Ne možete garantovati da će biti izabrani, ali mora im biti data šansa. To govore evropske konvencije – istakla je Čolo (SDA) za “Glas”.

Šefica Kluba SNSD-a u Parlamentu BiH Snježana Novaković-Bursać za “Glas” kaže da predstavnici bošnjačkih partija ponovo traže izgovore da pregovori ne urode plodom. To se, kaže, vidi i iz izjave funkcionera SDA Adila Osmanovića koji je u debati sa HDZ-ovim Nikolom Lovrinovićem rekao da, što se njih tiče, ne mora ni biti dogovora do opštih izbora.

  • Priča kako nisu spremni da razgovaraju dok traje kriza jeste izgovor, jer su pregovori počeli mnogo ranije. Tako da je to nastavak bošnjačke politike kojoj odgovora status kvo – rekla je Novaković-Bursać.

Sa političkim predstavnicima Hrvata nismo uspjeli stupiti u kontakt, a juče je saopšteno da će vanredno zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora, kao krovne političke organizacije, biti 19. februara kada će, ako propadnu pregovori o izmjenama zakona, konsolidovati redove i dati odgovore na izazove. Lider HDZ-a Dragan Čović nije davao izjave, a predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović potvrdio je da su usaglasili prijedlog izmjena zakona i djelimičnih izmjena Ustava koji je poslat pregovaračima američke i evropske administracije i partnerima. Podvukao je da je linija ispod koje se neće ići legitimno predstavljanje, konstitutivnost i ravnopravnost naroda, te dodao da s druge strane ne postoji partner koji želi rješenje, već stalni status kvo.

Skupština

O obavezama BiH, kada se radi o izvršavanju presuda Evropskog suda, biće riječi iduće sedmice u Strazburu. U planu je zasjedanje Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, a mnogi upozoravaju domaće predstavnike da je ostalo veoma malo za dogovor, jer je već nastupila nova izborna godina.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button