Svijet

Satelitski snimci otkrili nestanak drugog najvećeg jezera u Turskoj

Planeta Zemlja se definitivno mijenja, a s njom i cijeli život. Primjer za to je situacija s turskim jezerom Tuz.

Novi satelitski snimci turskog jezera Tuz možda jesu šareni i zanimljivi, no oni otkrivaju razlog za veliku zabrinutost. Satelit Sentinel-2 koji je u vlasništvu Evropske svemirske agencije je zabilježio snimke jezera Tuz koje je nekada bilo drugo najveće u Turskoj. Ovo jezero se u potpunosti isušilo u periodu od samo jedne godine, a ostala je samo so.

Jezero Tuz je bilo jedno od najvećih slanih jezera na svijetu, koje tipično nadolazi i povlači se ovisno o godišnjim dobima. Međutim, povlačenje je postalo dominantnije u proteklom periodu, tako da je vode sve manje i manje. Utjecaj agrikulture i klimatske promjene iza sebe ostavljaju samo prostranstvo soli bez vode.

Fotografija je analizirana u sklopu EU Copernicus Programa, a ona je otkrila jezivo stanje u kojem se jezero Tuz nalazi ove godine. Ovo jezero, kao i druga slana jezera, nastaje kada dno zadržava nadolazežu vodu. Ova voda donosi so i druge minerale iz potoka i rijeka, a nakon toga voda isparava te iza sebe ostavlja različite materijale. Jezero Tuz se formira kada se kišnica i otopljeni snijeg nađu u njemu svakog proljeća.

Radi o plitkom jezeru dubine od samo jednog metra, a voda sada isparava više nego ikada prije te iza sebe ostavlja sloj od 8 cm soli, Ova pretjerana količina je unaprijedila lokalnu industriju u regiji koja iz jezera izvlači oko 250 miliona tona rezervi soli. To je jedno od najslanijih jezera na svijetu. Procent soli ovog jezera iznosi 32 posto, a ovo jezero pruža nevjerovatnih 60 posto soli koja se koristi u zemlji, a mnogo više se izvozi u 60 drugih zemalja. Međutim, kao i svi ostali izvori, tako ni ovaj nije nepresušan.

Depoziti soli jezera Tuz zahtijevaju protok dolazak vode, ali s obzirom na njeno povlačenje u posljednjih godinama, izvoz soli bi mogao usporiti. Postoje dva uzroka, a to su klimatske promjene i velika suša koja pogađa opskrbu vodom. Poznat je i problem povećanog pritiska na agrikulturu i industrije, zbog čega se preusmjerava više vode.

Istraživanje iz 2007. je pokazalo da je jezero Tuz dvostruko manje u odnosu na period prije 40 godina. Jezero Tuz je kandidat da se nađe pod UNESCO-vom zaštitom jer između ostalog predstavlja i ključno stanište za nekoliko vrsta ptica.

Turska vlada je ovog ljeta saopćila da je oko 1.000 mladih ptica uginulo zbog niskog nivoa vode, a da se izleglo samo 5.000 jedinki, mnogo manje od 12.000 iz 2018. godine.

Ako se ne naprave značajni potezi za očuvanje jezera, ono bi moglo nestati zauvijek za 30 godina.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button