Vijesti

U Drakuliću obilježeno 82 godine od ustaškog zločina

U banjalučkom naselju Drakulići obilježene su 82 godine od stradanja Srba u Drakuliću, Šargovcu, Motikama i rudniku Rakovac. Ustaše su 7. februara 1942. godine bez ispaljenog metka ubile 2.315 Srba, među kojim 551 dijete. O svireposti zločina svjedoči činjenica da su pokolj nad Srbima činile komšije i sveštenici iz samostana na Petrićevcu.

Svake godine, kako se ne bi zaboravila žrtva više od 2.300 ubijenih Srba, među kojima 551 dijete u Drakuliću, Šargovcu, Motikama i rudniku Rakovac , kod spomen-kosturnice u Drakuliću služen je pomen.

Nakon pomena, koji su služili sveštenici Banjalučke eparhije, položeni su vijenci i cvijeće.

U ime institucija Republike Srpske vijenac su položili predsjednik Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH.

Bez Republikme Srpske nema slobode za srpski narod na ovim prostorima, poručio je Milorad Dodik, predsjednik Srpske.

  • Ovo treba da bude mjesto našeg trajnog sjećanja. Ako nemate svoju državu, onda nema ni slobode. Da je prije 80 godina postojala Republika Srpska, ovog zločina ne bi ni bilo. Zato trajno treba da se borimo za svoju državu i svoju slobodu – naglasio je Dodik.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je na pomenu žrtvama ustaškog terora u Drakuliću da je ovo mjesto dokaz da je žrtva jača od zločinca i da se ne smije zaboraiti, a istorija falsifikovati.

Vijenac je položio i konzul Srbije u Banjaluci Dragan Protić.

Koliki su razmjeri ovog zločina govore istorijski podac, prema kojima su među ubijenima na zvjerski način, bila i 52 učenika šargovačke osnovne škole. U ovom zločinu su učestvovae komšije, pa čak i sveštena lica iz samostana u Petrićevcu.

Pod komandom natporučnika Јosipa Mišlova i fra Miroslava Filipovića iz takozvanog “Tjelesnog zdruga Ante Pavelića”, ustaše iz Zagreba i Banjaluke ubijale su Srbe sjekirama, noževima i krampovima.

Uz brojne građane koji su došli organizovanim prevozom iz Banjaluke, obilježavanju su prisustvovali i zvaničnici Srpske -predsjednik Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, srpski predstavnici u institucijama BiH, rukovodstvo grada Banjaluke, predstavnici nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button