Regija Birač

U Zvorniku promovisana knjiga „Ničiji vojnici“, autora Željka Pantelića

U velikoj sali Gradske uprave u Zvorniku juče je publici predstavljena knjiga „Ničiji vojnici“, autora Željka Pantelića. Knjiga ima i podnaslov „U sarajevskom paklu 1992. godine“, jer je autor tada bio zarobljen i ,kako tvrdi, izvođen na strijaljanje, ali je pukim slučajem preživio.

 – Knjiga je odgovor na muslimanske laži koje se već 30 godina prenose o događajima koji su se desili u aprilu i početkom maja 1992. godine, kao i o 65. zaštitnom motorizovanom puku u kojem sam bio aktivni vojnik sa činom poručnika. Ideja o nastanku knjige rodila se kada sam poslije 21 godine prvi put otišao na komemoraciju u sarajevsku ulicu Dobrovoljačka, gdje sam, sa ostalim prisutnim, doživio provokacije i uvrede koje su nam upućivali Muslimani i koji nam nisu dali da prislužimo svijeće na mjestu stradanja srpskih vojnika. Tom prilikom sam doživio i provokaciju od jednog snimatelja koji je vjerovatno bio zadužen za to, te sam se tu uvjerio da oni imaju neku projekciju istine koja nema nikakve veze sa pravom istinom – rekao je Pantelić i dodao da je istraživački period za pripremu knjige trajao sedam godina.

– Zahvaljujući Centru za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske dobio sam dokumentaciju o ‘Slučaju Dobrovoljačka’ pa su izjave nekih učesnika tih događaja prvi put objavljene u knjizi tako da je ovo djelo u kome su najdetaljnije opisani zločini koje su Muslimani počinili u Doborovoljačkoj. Ova knjiga izdvaja se od ostalih zato što je ona dijelom istoriografska i dijelom autobiografska iz ugla nekoga ko je bio u prvim bormebnim redovima – rekao je Pantelić i dodao da je najbitnije da se zna razlika između „Ulica Dobrovoljačka“ i „Slučaj Doborvoljačka.

 – „’Ulica Dobrovoljačka’ podrazumijeva samo 3. maj, a ‘Slučaj Doborovoljačka’ podrazumijeva sva ubistva koja su počinjena od 20. aprila, odnosno od ubistva vojnika u kafiću u sarajevskom naselju Bistrik kada su igrali bilijar, zatim ubistva koja su se desila 2. i 3. maja i sve do 23. maja kada je ubijen posljednji starješina u kasarni Maršal Tito – rekao je Pantelić.


Pantelić je ranjen 2. maja 1992. godine prilikom napada na Komandu druge vojne oblasti, a zarobljen 3. maja kad je kolona izlazila iz Dobrovoljačke, kada je fizički maltretiran i vođen na strijeljanje, ali je prilikom ramjene 4. maja, kako kaže, nekako uspio da se dokopa Lukavice. Pantelić je otišao u penziju u činu majora.

General Vinko Pandurević je govoreći o knjizi rekao da je dosta znao o događajima iz Dobrovoljačke koji se u knjizi pominju, ali da oni izgledaju mnogo stravičnije nego što mu je bilo poznato.

(InfoBirač)

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button