Vaterpolisti Španije prvaci Evrope

Vaterpolo reprezentacija Španije novi je prvak Evrope pošto je savladala Hrvatsku 11:10 (3:5, 3:2, 2:3, 3:0) u uzbudljivom finalu odigranom u Zagrebu.

Junak Španaca je Alvaro Granados koji je u poslednjem minutu fenomenalnim golom šraubom doneo pobedu svom timu i plasman na Olimpijske igre.

Španiji je ovo prvo evropsko zlato.

Hrvati su čekali svoje treće, ali do nove titule prvaka Starog kontinenta, još jedne pred svojom publikom, ovog puta nisu došli.

Obe titule osvojili su na domaćem terenu – 2009. u Zagrebu i 2022. u Splitu.

Ekipa Ivice Tucka platila je, na kraju, preskupu cenu zbog činjenice da nije postigla gol u poslednjoj četvrtini – a primila je tri.

Do poslednjih osam minuta reprezentacija domaćina vodila 10:8, imala je sve što je bilo potrebno za “zlato” i feštu pred svojim navijačima: igru i rezultat, navijače. Crtala se treća evropska titula…

A onda, u poslednjoj deonici, desio se potpuni slom Hrvata, prevashodno u fazi napada.

Sanahuja je pogodio za prilazak na 9:10, uneo nemir u redove “kockastih” na čijem je golu, malo je reći briljirao Marko Bijač. Razbranio se golman hrvatskog tima i samo zahvaljujući njegovim bravurama Španija nije ranije “okrenula” meč u svoju korist.

Međutim, ni sa tako raspoloženim golmanom Hrvati nisu uspeli da izbegnu najgori scenario.

Zvaršni udarac naneo im je Granados sa dva gola režiravši preokret, za pobedu i prvu špansku evropsku krunu. Dugo će se pamtiti njegov potez u poslednjem minutu – spektakularna šrauba za muk na zagrebačkom plivalištu.