Region

Vučić: Sačuvaćemo manastire na Kosmetu, bićemo značajno bolji od svih zemalja EU

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je, poslije posjete manastiru Poganovo gdje je razgovarao sa vladikom Vasilijem i sveštenstvom, izjavio da nije pročitao najnoviji non-pejper o autonomiji sjevera samoproglašenog Kosova i da o nečemu što nije vidio ne želi da se izjašnjava, a kada su u pitanju zahtjevi Prištine u vezi sa srpskim manastirima kaže da „ćemo ih sačuvati“.

– Neka oni rade svoj posao, mi ćemo naš – rekao je Vučić upitan da prokomentariše zahtjeve Prištine  koja traži da se sa Uneskove liste ugroženih spomenika skinu četiri srpske svetinje  – Pećka Patrijaršija, manastiri Visoki Dečani i Gračanica i Crkva Bogorodice Ljeviške.

Na pitanje da li ga to plaši, kaže da ga ne plaši, ali da ga brine.

– Ne plaši me ništa, ali me brine, borićemo se i sačuvaćemo Dečane, Gračanicu, Bogorodicu Ljevišku, Banjsku, Pećku Patrijaršiju i sve druge naše manastire – rekao je Vučić za TV Pink.

U manastiru Poganovo je, kaže, razgovarao sa sveštenstvom i vladikom Vasilijem i dodao: ”Malo ćemo im pomoći”, a pomenuo je i puteve.

Portal “Albanijan post” objavio je non-pejper koji govori o sadržaju predstojećeg prvog sastanka Vučića i premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija, koji bi, navodno, trebalo da se održi u junu u Parizu.

Taj non-pejper u jednoj od glavnih tačaka predviđa stvaranje autonomije za sjever Kosova sa proširenom samoupravom i sa sopstvenim institucijama.

U ovom novom non-pejperu je precizirano ne samo vrijeme sastanka, nego i teme i ciljevi nove runde pregovora, koji je projektovan kao završnica koja bi trebalo da traje do februara 2022. godine. Sve bi trebalo da se konkretizuje do konačnog sporazuma u ograničenim vremenskim okvirima od oko godinu dana, a sve to se vrši uz podršku EU i SAD, prenosi “Kosovo onlajn”.

Druga tačka predviđena navodnim njemačko-francuskim dokumentom je status srpskih crkava, odnosno da će SPC biti priznata, njena imovina biće neprikosnovena i uživaće privilegovan status, a zaštićena područja treba da uključuju više od 40 crkava i kulturnih znamenitosti.

Dokumentom je predviđeno da se Srbija složi sa kosovskom prijavom za članstvo u međunarodnim institucijama.

Istaknuto je da će “Srbija i Kosovo poštovati suverenitet na svojim teritorijama”.

Potpisivanje ovog dokumenta značilo bi promenu ustava i u Prištini i u Beogradu, a zatim i međusobno priznavanje nakon ustavnih i teritorijalnih preuređenja.

Aleksandar Vučić kaže da je zadovoljan rastom Srbije, koja je bila najbolja u Evropi uz Litvaniju.

“Ove godine ćemo biti svakako značajno bolji od svih zemalja Evropske unije”, rekao je on.

U skladu sa tim će i mnogo više da se ulaže u ovaj kraj, kaže on.

“Imaće mnogo bolju, mnogo bržu prugu, za već dve godine, do sredine 2024. godine ćete moći da idete do Niša, a do kraja 2026. i brzom prugom do Beograda “, rekao je on.

Vučić se danas sastao sa predsjednikom Bugarske Rumenom Radevim u Dimitrovgradu.

Srbija i Bugarska imaju dobru trgovinsku razmjenu, koja mora da bude još veća, kaže on.

“Očekujem da sa milijardu i 40 miliona evra povećamo na milijardu i po”, rekao je on.

On je rekao da je razgovarao sa predsjednikom Bugraske o problemima sa kojima se suočavaju Bugari u Srbiji, između ostalog i o ekonomskim pitanjima.

Vučić je rekao i da su se dogovorili da zajednički pokušaju da nađu investitore i pomognu ljudima da rade.

Zajedničkih projekata dvije zemlje ima mnogo, navodi Vučić i dodaje da je Srbija, između ostalog, izgradila auto-put do granice sa Bugarskom.

“Bugarska gradi prema Sofiji brzu saobraćajnicu”, rekao je on.

Gradi se, kako kaže, i interkonektor između Bugarske i Srbije što je važna investicija, jer će uz Balkanski tok doprinijeti daljoj diverzifikaciji energetskih izvora.

Početkom iduće godine krenuće radovi na deonici Niš-Dimitrovgrad, u vrijednosti od 270 miliona evra, kaže Vučić.

“Napravili smo dogovor sa EU da gradimo prugu od Beograda do Niša čime ćemo dodatno da približimo građane Bugarske gradovima Srbije”, rekao je Vučič.

Rekao je da je razgovarano u vezi otvaranja novih malih graničnih prelaza koji bi značili građanima u pograničnom pojasu.

“Sagledaćemo jednokratno radno vreme u periodu od 7 do 15 ili 16 časova”, najavio je Vučić.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button