Svijet

Zelenski na “udaru”

Tenzije između SAD i Ukrajine su sve veće iz dana u dan, prenose mediji. Očekuje se i jačanje pritiska na Zelenskog.

Amerika želi da Ukrajina jasno definiše svoj plan za borbu protiv ruske invazije kako rat ulazi u treću godinu, a očekuje se da će Džejk Salivan, savetnik američkog predsednika Džoa Bajdena za nacionalnu bezbednost, sledeće nedelje pokrenuti to pitanje sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, prenosi Blumberg.

Američki zvaničnici će nastaviti da insistiraju na ovoj temi i narednih nedelja, potvrdili su Blumbergu izvori upućeni u temu, koji su govorili pod uslovom anonimnosti.

Nove tenzije između Ukrajine i ključnog saveznika
Kako navodi Blumberg, ovo je najnoviji znak napetosti između Ukrajine i njenog najvažnijeg saveznika.

Više od 110 milijardi dolara evropske i američke pomoći Kijevu je i dalje blokirano, a prošlogodišnja ukrajinska kontraofanziva, snažno podržana američkim i evropskim naoružanjem i obukom, nije donela značajniji teritorijalni napredak.

Zvaničnici u Vašingtonu su zabrinuti da neslaganja između Zelenskog i njegovog najvišeg generala Valerija Zalužnog usporavaju napore da se kristalizuje nova strategija, rekli su izvori iz Vašingtona za Blumberg.

Portparoli Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće odbili su da komentarišu te informacije. Podsetimo, Zelenski je juče upozorio da oklevanje saveznika “samo povećava hrabrost i snagu Rusije”.

Govoreći u Litvaniji, on je upozorio da je ukrajinska protivvazdušna odbrana manjkava jer je Rusija poslednjih nedelja pojačala raketne napade.

Ukrajinci prave planove
Saveznici se i dalje nadaju da bi pomoć Ukrajini mogla biti isplaćena do sledećeg meseca, rekli su Blumbergovi izvori, iako još nema znakova dogovora u Vašingtonu.

Ukrajinska vojska trenutno razvija planove za ovu godinu i razmatra niz opcija, rekao je jedan od izvora. SAD žele da odrede kako najbolje uskladiti svoju podršku kako bi pomogle Ukrajini da se odbrani u narednoj godini, dodali su oni.

Uz odlučujući prodor koji je malo verovatan u narednim mesecima, saveznici Kijeva kažu da je ključno osmisliti jasnu vojnu strategiju za odbranu trenutnih pozicija i probijanje ruskih linija.

Tenzije između ključnih ljudi u Kijevu
Tenzije između Zelenskog i njegovog vrhovnog komandanta pojavile su se u novembru, kada je Zalužni javno rekao da je rat u ćorsokaku, iritirajući predsednika, koji je više puta obećavao da će proterati ruske snage sa ukrajinske teritorije.

Zalužni to kasnije nije želeo da komentariše, ali su tenzije i dalje prisutne uprkos zvaničnim tvrdnjama da je ukrajinsko rukovodstvo jedinstveno. Njih dvojica su se sukobili oko potrebe da se snizi starosna granica za regrutaciju da bi se obnovila ukrajinska vojska, koja je pretrpela velike gubitke.

Zalužni je u decembru kritikovao sporost zapošljavanja nakon što je Zelenski odložio potpisivanje zakona kojim bi se snizila starosna granica za zapošljavanje. U međuvremenu, vlada je poslala parlamentu novi nacrt zakona, a Zelenski je rekao da su ukrajinski vojni lideri zatražili mobilizaciju čak 500.000 ljudi.

Savezničko odugovlačenje usporava Ukrajinu Istini za volju, pokušaji ukrajinske vojske da se probije na prve linije fronta znatno su otežani sporim isporukama ključnih zaliha, poput raketa većeg dometa i borbenih aviona, a neke zemlje saveznice čak ni ne ispunjavaju obećanja koja su ranije dale.

Ukrajinu, posebno one sa više naoružanja i artiljerijske municije. Poslednjih nedelja Rusija je izvela svoje najveće raketne napade od početka invazije.

Ruski predsednik Vladimir Putin mogao bi da se još više ohrabri nakon što je ponovo izabran za predsednika u martu, rekao je zvaničnik G7 za Blumberg.

Cela ukrajinska vojska, a posebno protivvazdušna odbrana, koja je ovih nedelja pod ogromnim pritiskom ruskih napada, zavisi od stalne pomoći zapadnih saveznika.

Amerika želi jasan plan
SAD i njihovi saveznici iz G7 takođe rade sa Ukrajinom na finalizaciji dugoročnih bilateralnih bezbednosnih obaveza, za koje se nadaju da će zaključiti u narednih mesec dana, rekli su izvori Blumbergu.

Republikanska opozicija u Kongresu mesecima je blokirala zahtev Bajdenove administracije za pomoć Ukrajini od 61 milijarde dolara ove godine. Republikanci su, između ostalog, pozvali Ukrajinu da dostavi SAD jasne planove za nastavak borbe.

“Moramo da znamo kakav je njihov plan, a siguran sam da je to ono što Bajdenova administracija traži”, rekao je juče republikanski senator iz Ajove Džoni Ernst i dodao:

“Izgleda da im je takođe teško da definišu kako pobeda treba da izgleda.”

SAD i Ukrajina su se i ranije razlikovale u vojnoj strategiji. Američki zvaničnici, prema Blumbergu, sugerisali su da je Ukrajina trebalo da fokusira prošlogodišnju kontraofanzivu na probijanje ruskih odbrambenih linija u južnoj Ukrajini umesto da širi svoje resurse na veći front.

Kijev, ali i pojedini saveznici, smatraju da je pristup Ukrajine, zasnovan na iscrpljivanju ruskih snaga i zaliha, bio ispravan s obzirom na to da nisu imali borbene avione i da bi Ukrajina pretrpela još veće gubitke da je nemilosrdno napadala bez vazdušne podrške. .

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Check Also
Close
Back to top button