Osamnaestogodišnjaci napravili senzacije i s US Opena izbacili Osaku i Tsitsipasa

Nekoliko velikih iznenađenja dogodilo se u mečevima trećeg kola US Opena odigranim u noći iza nas, a izdvajaju se eliminacije Naomi Osake i Stefanosa Tsitsipasa.

Mladi Carlos Alcaraz napravio je senzaciju izbacivši trećeg igrača svijeta, Stefanosa Tsitsipasa u pet setova. Konačan rezultat glasio je 3:2, po setovima 6:3, 4:6, 7:6 (2), 0:6 i 7:6 (5).

Alcaraz (18) igrao je sjajno u prva tri seta. U dva navrata je imao set prednosti, ali se grčki teniser vraća u četvrtom setu i s nulom je izborio odlučujuću bitku za meč. Tada se očekivao pad mladog Španca.

Ipak, mladi Španac je i peti set odigrao na visokom nivou. Došao je do tri set lopte, dvije na svoj servis, i iskoristio je tek onu posljednju, ali dovoljnu za najveću pobjedu u karijeri.

Sličnu stvar vidjeli smo i u konkurenciji dama. Također osamnaestogodišnja Leylah Fernandez (73. WTA) eliminisala je treću igračicu svijeta, Naomi Osaku rezultatom 2:1, po setovima 5:7, 7:6 (2) i 6:4.
Osaka je u finišu prvog seta napravila break i povela u ovom meču, a onda je i servirala za meč jer je i u drugom setu imala break prednosti i servis pri rezultatu 6:5.

Tu mlada Kanađanka vraća break i preko tie-breaka dolazi do trećeg seta. I finalni dio igre bio je neizvjestan, a na kraju je 73. teniserka svijeta slavila rezultatom 6:4 i izborila osminu finala.

U muškoj konkurenciji očekivane pobjede upisali su Danil Medvedev nad Pablom Andujarom, kao i Diego Schwartzman nad Alexom Molcanom. Oba meča završena su u tri seta.

Deveta igračica svijeta Barbora Krejcikova nije imala problema protiv Kamile Rahimove, dok se iznenađenjem može smatrati eliminacija Ons Jabeur od koje je bolja bila Elise Mertens, također u dva seta.