Svijet

“U toku je nova vrsta rata i ona je nemilosrdna “

Novinar BBC-ja uspeo je da uđe u specijalni štab u okviru SBU, ukrajinske službe bezbednosti.

Kako se navodi, taj štab čine ukrajinski sajber operateri, koji su raspoređeni i na frontu I koji se bore u novoj vrsti visokotehnološkog rata.

Govoreći za BBC unutar strogo zaštićenog sedišta SBU-a, Ilja Vitjuk, voditelj sajber odelenja SBU objašnjava da njegovi timovi kombinuju veštine hakera i specijalnih snaga – ulazeći u ruske sisteme, radeći uz snajperiste i primenjujući najnovije tehnologije.

Odelenje koristi ssisteme veštačke inteligencije za vizualno prepoznavanje i analizu informacija prikupljenih od bespilotnih letelica (zajedno s obaveštajnim podacima iz ljudskih izvora, satelita i drugih tehničkih izvora) kako bi vojsci ponudio ciljeve.

Vitjukovi timovi takođe će hakovati nadzorne kamere na okupiranoj teritoriji kako bi pratili kretanje ruskih trupa. Usmeravaju dronove-kamikaze da unište ruske kamere koje špijuniraju ukrajinska kretanja. Za to su često potrebni timovi koji rade u tajnosti, blizu mete.

SBU-ov sajber tim upravlja vlastitim dronovima i igra se “mačke i miša” kako bi ometao one koji pripadaju Rusiji. Postavlja senzore za otkrivanje dronova tako da ih operateri ne mogu samo ometati, već pokušavaju preuzeti kontrolu, šaljući im naredbe da slete.

Sve ovo često treba uraditi u neposrednoj blizini prve linije fronta. To pak nosi rizik za članove tima. “Tamo ih morate zaštititi. Dakle, morate stvoriti sigurnost oko njih”, objašnjava Vitjuk.

Ruske obaveštajne službe takođe su premestile neke od svojih sajber timova blizu prvih linija radi brže komunikacije s vojskom i brzog pružanja direktnog pristupa zarobljenim ukrajinskim uređajima ili komunikacijama u blizini.

Zarobljeni uređaj zatim se može koristiti za prikupljanje više taktičkih obaveštajnih podataka pre nego što ljudi shvate da je u rukama Rusa.

Ukrajinski IT radnici takođe pomožu. U skučenom uredu u Kijevu, mladi volonteri objašnjavaju kako su izgradili system nazvan Griselda, a koji prikuplja podatke s društvenih medija i drugih izvora kako bi pružio ažurnu situacionu obaveštajnu sliku. To pomaže vojsci i vladi da odgovore na pitanja o svemu, od toga gde bi mine mogle biti postavljene do toga koja infrastruktura zahteva popravak.

Sajber napadi su nemilosrdni, objašnjava Viktor Žora, koji nadzire sajber odbranu zemlje, dok obilazi ukrajinsku jedinicu za odgovor na incidente koja radi 24 sata dnevno: “Ovde kuca srce ukrajinske sajber zaštite. I uvek ima posla”, dodaje.

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button