Hrvatska poslala Brazil kući

U prvoj utakmici četvrtfinala u okviru Svjetskog prvenstva u Kataru, na “Edukacija” stadionu susreli su se Hrvatska i Brazil. Nakon 120 minuta igre rezultat je bio 1:1. Smirena Hrvatska je na penale pobijedila Brazil rezultatom 4:2, i u polufinalu čeka protivnika iz meča Nizozemske i Argentine.

Već u petom minutu Vinisijus Žunior je iskušao svoju sreću sa ivice šestnaesterca, ali njegov pokušaj, usmjeren prema desnoj strani gola Livakovića, je bio preslab da bi savladao golmana.

U 13. minutu je odgovorila Hrvatska na prijetnje “Karioka”. Ivan Perišić je primio loptu u kaznenom prostoru Brazila, ali mu je šut otišao dosta pored lijeve stative. Sedam minuta kasnije opet je Livaković bio u opasnosti. Vinisijus Žunior je bio pred golom protivnika, primio je odličan pas i tukao, ali je odbrambeni “Vatrenih” klizećim startom, te blokirao udarac.

Ričarlison je napravio solo prodor u 36. minutu, ali nije uspio ući u izglednu šansu jer mu je protivnički igrač oduzeo loptu.

Nejmar je u 42. minutu meča pucao snažno po sredini gola Livakovića iz slobodnog udarca. Međutim, lopta je završila u rukama golmana selekcije Hrvatske.

Do kraja prvog poluvremena ostalo je 0:0, ali je Hrvatska pokazala da se može nositi sa favorizovanim Brazilom.

Drugo poluvrijeme počelo je furiozno.

Činilo se da je Josip Juranović u 48. minutu igrao rukom u svom šesnaestercu, sudija je pregledao situaciju uz pomoć VAR sistema i signalizirao je da nema materijala za najstrožu kaznu.

Rastrčani Nejmar je u 55. minuti primio tačan pas i u situaciji jedan na jedan s raspoloženim Livakovićem odlučio je tući snažno po sredini gola. Hrvat je bio oprezan i lagano mu je odbranio šut i sačuvao mrežu “Vatrenih”.

Sjajni na ovom prvenstvu, Lukas Paketa, je u 66. minutu imao najizgledniju priliku na meču. Brazilac se dobro kretao u šesnaestercu Hrvatske i tukao iz neposredne blizine, ali mu je golman Livaković odbranio šut.

Nejmar se pokazao kao najveća opasnost po Hrvate. On je u 76. minutu primio tačan pas i u situaciji jedan na jedan s golmanom “Vatrenih” šutirao iz sve snage po sredini gola. Čuvar mreže Hrvatske je bio oprezan i opet mu je odbranio šut.

Brazil je u posljednjih deset minuta meča izgledao kao da je energetski pao i kao da su se polako mirili sa činjenicom da bi sudbinu mogli riješiti u produžetku meča.

“Vatreni” su spalili ples “Karioka” i sasvim zasluženo otišli u produžetak ovog čvrstog susreta.

Sredinom prvog produžetka Lukas Paketa i Nejmar su pokušali kratkim brzim pasevima osvojiti prostor i slomiti odbranu Hrvatske, ali je jedan odbrambeni izletio i presjekao loptu, te opet natjerao Brazil u razmišljanje kako probiti bedem Hrvatske.

“Karioke” su na sve načine pokušavale da probiju Dalićevu sjajno postavljernu posljednju liniju. Međutim, Hrvatska je igrala kompaktnu odbranu.

U prvom dodatnom minutu prvog produžetka, Brazil je postigao pogodak. Nejmar je uradio slalom kroz odbranu Hrvata i postigao je 77. gol za Brazil.

U drugom produžetku Brazil je radio rutinski posao.

Pokušavala je Hrvatska da vrati egal u susret, ali to je bilo nemoguće uraditi pored Titovih izabranika, koji su bili previše iskusni da bi to dopustili.

Ali onda, jedina prava akcija bila je dovoljna Hrvatskoj i Bruni Petkoviću da se namjesti i pogodi gol Brazila iz prvog udarca u okvir, bilo je 1:1.

Obje selekcije će na penalima tražiti prolazak dalje.