Sport

Češka pobijedila Škotsku, Schick postigao najljepši gol Eura

Fudbaleri Češke su pobijedili Škotsku u prvom kolu grupe D Evropskog prvenstva rezultatom 2:0.

Meč na Hampden Parku u Glasgowu otvoren je veoma oprezno s obje strane.
Prva uzbuđenja smo vidjeli u 16. kada je šutirao Patrik Schick i u 31. kada je šutirao Andrew Robertson, ali su golmani bili na visini zadatka.

U 42. minuti rezultat na semaforu je promijenjen. Vladimir Coufal je ubacio sa desne strane, a Schick glavom šutira pored dvojice Škota i pogađa glavom za 1:0.

Škoti su prvi zaprijetili u drugom poluvremenu. Najprije je u 48. minuti štoper Hendry šutirao sa 20 metara ali je pogodio prečku, a potom je samo minutu kasnije lopta ubačena u kazneni prostor, štoper Kalas je intervenisao i prebacio istrčalog Vaclika, no golman Češke se na nevjerovatan način uspio vratiti pred svoj gol i spasiti čist gol.

Ti promašaji su kažnjeni u 52. minuti. Česi su krenuli u kontru, Schick je primio loptu na centru i primijetio da je golman David Marshall bio van kaznenog prostora, šutirao je i postigao najljepši pogodak na Euru.

U nastavku susreta Škoti su pokušavali stići barem do počasnog pogotka, no golman Tomaš Vaclik je bio na visini zadatka u nekoliko navrata i sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Česi su mogli stići i do ubjedljivije pobjede, no u 81. minuti Marshall je spriječio Schicka da kompletira hat-trick sjajnom odbranom.